» Dzisiaj jest Sobota, 20 Kwietnia 2024 roku » Odwiedziło nas: osób

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» Ratusz

HISTORIA

Muzeum Jarocin
Fot. ***

Najwcześniejsza informacja o jarocińskim ratuszu pochodzi z drugiej połowy XVII stulecia. Istniejący wówczas budynek, zwieńczony strzelistą wieżą, zobaczyć można na najstarszym, znanym rysunku przedstawiającym miasto w 1661 roku. W roku 1688 drewniana budowla znajdowała się już w stanie ruiny. W latach ok.1692 – 1694 na jej miejscu postał nowy ratusz, również drewniany, który spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta w roku 1773.

Obecny, murowany ratusz wzniesiony został w latach 1799 – 1804 przez ówczesnego właściciela Jarocina – Franciszka Radolińskiego. Pierwotny wygląd budowli odbiegał znacznie od stanu obecnego. Trójkondygnacyjny, nakryty niskim dachem niewidocznym z poziomu rynku budynek, zwieńczony był wieżyczką, na szczycie której umieszczono posąg bogini obyczajów, porządku i sprawiedliwości – Temidy. Pomieszczenia ratusza wykorzystywane były wówczas nie tylko na potrzeby magistratu; mieściły się tam izba policyjna i sądowa, szynk, kaplica protestancka a nawet więzienie. Sale ratusza wynajmowane były również na wesela i zabawy.

Muzeum Jarocin
Fot. ***

Przykrycie budowli charakterystycznym czterospadowym, łamanym dachem nastąpiło w czasie przebudowy przeprowadzonej w 1854 roku staraniem kolejnego dziedzica – Władysława Radolińskiego. W połaciach dachu na wysokości drugiego piętra umieszczono wówczas centralnie cztery wystawki, zwieńczone trójkątnymi szczytami. Na jednej z nich, usytuowanej nad wejściem do ratusza od strony ulicy Św. Ducha, umieszczono dwie daty. Pierwsza, pisana cyframi łacińskimi, przypominała datę budowy ratusza, druga, z cyframi arabskimi, upamiętniała jego przebudowę. Efektem prac przeprowadzonych w 1854 r. było również zlikwidowanie wieży, a wraz z nią rzeźby Temidy.

Kolejna przebudowa miała miejsce w 1907 roku, kiedy miasto obchodziło jubileusz 650-lecia. Wtedy to zbarokizowano elewacje ratusza; opilastrowano ściany, arkady podcieni ujęto boniowaniem, a wystawki dachowe zwieńczono łukami. Wprowadzono też prostokątne, dwuskrzydłowe okna, a wejście do ratusza znajdujące się dotąd od północnego wschodu przeniesiono na przeciwległą stronę. W wystawce od frontu pojawił się zegar, a narożniki budynku ozdobiono herbami miasta Jarocina, Prowincji Poznańskiej, Prus oraz herbem Radolinów. W okresie międzywojennym trzy ostatnie zastąpiono herbem miasta, który teraz widnieje z każdej strony budowli.

Muzeum Jarocin
Fot. ***

W latach osiemdziesiątych XX wieku przeprowadzono gruntowny remont budynku. Nie przyniósł on już zmian w bryle ratusza ale całkowicie przebudowano wówczas pierwotny układ wnętrz. Zmieniono konstrukcję i pokrycie dachu, ściany działowe, klatkę schodową, wszystkie elementy stolarki, schody, podłogi i posadzki, instalacje. Poddasze zaadoptowano na potrzeby Muzeum Regionalnego. Wyremontowany został również zegar, który po latach znowu zaczął odmierzać czas.

Ostatnie prace remontowe przeprowadzone zostały w 2006 roku i obejmowały między innymi zmianę kolorystyki elewacji oraz renowację tarczy wiekowego zegara.

Muzeum Jarocin
Fot. ***

Aktualnie ratusz jest siedzibą władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Muzeum Regionalnego. Na parterze znajduje się czytelnia i wypożyczalnia Biblioteki Publicznej, a także kawiarnia.