» Dzisiaj jest Sobota, 20 Kwietnia 2024 roku » Odwiedziło nas: osób

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» Skarbczyk


GALERIA SKARBCZYK

Skarbczyk to jedna z najstarszych budowli w mieście. Niegdyś siedziba właścicieli Jarocina, później rodowy skarbiec Radolińskich, dziś pełni rolę galerii miejskiej prowadzonej przez Muzeum Regionalne. W klimatycznych wnętrzach budynku organizowane są wystawy czasowe prezentujące dorobek artystyczny twórców pochodzących z regionu jarocińskiego, a także innych zakątków Polski. W tym wyjątkowym miejscu mieszkańcy i turyści mają okazję obejrzeć prace artystów uznanych, ale również takich, dla których prezentacja w Skarbczyku jest debiutem wystawienniczym.

Galeria Skarbczyk swój program wystawienniczy realizuje w następujących cyklach:

  • "Pierwsza odsłona" - cykl wystaw prezentujących dorobek młodych twórców z regionu jarocińskiego, którzy nie mieli jeszcze większego kontaktu z galeriami sztuki.
  • "Z naszego regionu" - cykl wystaw prezentujących dorobek dojrzałych artystów z regionu jarocińskiego, którzy gościli w muzeach i galeriach sztuki na terenie całego kraju.
  • "Patrzysz na sztukę" - cykl wystaw poświęcony interesującym osobom i zjawiskom w sztuce współczesnej.
  • "Ciekawi ludzie, ciekawe miejsca" - cykl wystaw fotograficznych dokumentujących wyprawy podróżnicze do przeróżnych zakątków świata.
  • "Street art i murale w Jarocinie" - całokształt działań artystyczno-edukacyjnych wprowadzających do przestrzeni miejskiej murale i graffiti.

Skarbczyk jest też miejscem spotkań organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, a także miejscem realizacji różnorodnych projektów, warsztatów, prelekcji i wykładów. Część sal dostosowano do potrzeb zajęć edukacyjnych.


PLAN SPOTKAŃ

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK SOBOTA NIEDZIELA
08:00
09:00
10:00
11:00 SEKCJA PLASTYCZNA JUTW (1, 3 środa miesiąca)
zapisy:
12:00 SEKCJA PLASTYCZNA JUTW (1, 3 środa miesiąca)
zapisy:
13:00 SEKCJA PLASTYCZNA JUTW (1, 3 środa miesiąca
zapisy:
14:00
15:00 SEKCJA LITERACKA JUTW
16:00 SEKCJA LITERACKA JUTW
17:00 GRUPA OAZA PTTK "GRÓLE"
(1 środa miesiąca)
JĘZYK JAPOŃSKI
zapisy:
18:00 GRUPA OAZA PTTK "GRÓLE"
(1 środa miesiąca)
19:00 GRUPA OAZA PTTK "GRÓLE"
(1 środa miesiąca)
20:00 GRUPA OAZA
21:00

GALERIA SKARBCZYK CZYNNA JEST:

wtorek - piątek 12:00 - 16:00
w pierwszą niedzielę miesiąca 14.00 – 18.00
w poniedziałki i soboty nieczynne

Bilety wstępu na wystawy w Skarbczyku:
Bilety normalne: 2,- zł
Bilety ulgowe: 1,- zł


HISTORIA

Muzeum Jarocin
Fot. ***

Miejsce, na którym wznosi się Skarbczyk, związane jest ściśle z początkami Jarocina. To tutaj w drugiej połowie XIII wieku stanęła siedziba pierwszych właścicieli miasta – Zarembów. Była to drewniana, dwukondygnacyjna wieża mieszkalno-obronna o wymiarach 7 x 7 metrów, wzniesiona prawdopodobnie w latach 1260 – 1270. Budowla spłonęła na przełomie XIV i XV wieku, podczas wojny domowej Grzymalitów z Nałęczami. Wydobyte w trakcie badań wykopaliskowych liczne przedmioty związane z tą budowlą eksponowane są na wystawie stałej w muzeum.

Z początkiem XVI stulecia w sąsiedztwie spalonej wieży wzniesiono nową, murowaną rezydencję. Stanęła ona na niewielkim wzniesieniu otoczonym głęboką fosą zasilaną wodami przepływającej w pobliżu rzeczki Lipówki. Była to, jak na ówczesne czasy, okazała budowla, a o jej randze i zamożności właścicieli świadczyć mogą bogato zdobione późnogotyckie kafle z pieca, który stał niegdyś w reprezentacyjnej sali Skarbczyka. Znalezione podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych pod kierunkiem prof. Ryszarda Grygiela z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, eksponowane są obecnie w jarocińskim muzeum.

Kiedy w 1661 roku miasto nabył Andrzej Radoliński, budynek wymagał remontu. Mury wzmocniono przyporami, wymieniono sklepienia, a cały obiekt został poważnie przemurowany.

Pod koniec XVIII wieku budowla popadła w ruinę. W roku 1898 odrestaurował ją ówczesny właściciel dóbr jarocińskich Hugo von Radolin. Do zwartej bryły obiektu dobudowano wówczas wieżę, zwieńczając kopułę chorągiewką z inicjałem R, a nad wejściem umieszczono herb Leszczyc. Budynek nie pełnił już wówczas funkcji mieszkalnych, a właściciele zlokalizowali w nim archiwum rodowe. Stąd zapewne wzięła się, funkcjonująca do dziś, nazwa Skarbczyk.

Muzeum Jarocin
Fot. ***

Kolejny remont miał miejsce dopiero w 1958 roku. Podczas przeprowadzonych wówczas prac, pomieszczenia Skarbczyka zaadaptowano na siedzibę muzeum. W roku 1990 zbiory muzealne przeniesione zostały do odrestaurowanego ratusza, Skarbczyk zaś poddano gruntownej renowacji. Remont zakończył się w 2001 roku, a Skarbczyk ponownie oddany został w użytkowanie Muzeum Regionalnemu. Służy on również jako miejsce spotkań różnych organizacji społecznych, jest także siedzibą Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.