» Dzisiaj jest sobota, 15 czerwca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2011-2015 =—


MUZYKA, WARTOŚCI, KULTURA. JAROCIN RE-STUDY

Na stronie internetowej “Czasu kultury” dostępne są wyniki badań ankietowych przeprowadzonych wśród publiczności ubiegłorocznych festiwali w Jarocinie i Katowicach w ramach projektu “Muzyka, wartości, kultura. Jarocin re-study”. Projekt realizowany przez jarocińskie muzeum dofinansowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Obserwatorium Kultury”.

http://www.czaskultury.pl/
http://e.czaskultury.pl/czytanka/festiwale/2063-jarocin-restudy


Mirosław Stopikowski - „Rzemiosło a sztuka"

Wystawę można oglądać do 20 lutego 2016 r.

Mirosław Stopikowski: malarz – rzemieślnik, artysta – amator zajmujący się renowacją obiektów zabytkowych: zarówno kościołów, jak i budowli świeckich, które przywraca do dawnej świetności. W swoim dorobku ma renowacje polichromii i sztukaterii w pałacach w Górze, Zakrzewie i Lipsku oraz renowacje ołtarzy i polichromii w kościołach w Lgowie, Kotlinie, Jaraczewie, Dobrzycy, Margoninie, Brudzewie i wielu innych.

Malarstwo sztalugowe traktuje jak poligon techniczny, a zarazem przyjemność tworzenia. Poprzez warsztat malarza stara się zrozumieć sztukę przez wielkie „S”.

Wystawy:

Cech Rzemiosł Różnych – Jarocin 1969
Dom Kultury – Jarocin 1977
Klub Spółdzielni Mieszkaniowej – Jarocin 1977
Wieża ciśnień – Kalisz 1978
Izba Rzemieślnicza – Kalisz 1986 (w ramach Dni Rzemiosł Artystycznych)
Dom Kultury – Powidz 2011 (w ramach Dni Powidza)
Wystawa 2_1/2

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy uczestników warsztatów plastycznych inicjowanych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI 2_1/2

W piątek 18 grudnia br. w jarocińskim Muzeum miał miejsce wernisaż wystawy 2_1/2, która prezentuje wyniki dwuipółletniej współpracy uczestników warsztatów plastycznych inicjowanych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI z instruktorką i animatorką kultury Barbarą Bogatko.

WARSZTATY PLASTYCZNE organizowane są od pięciu lat przez Stowarzyszenie Jarocin XXI. Barbara Bogatko przejęła grupę po artyście plastyku Zbigniewie Pieczyńskim niespełna trzy lata temu. Przez cały okres ich działalności na zajęcia przychodzili różni uczestnicy, a grupa momentami liczyła nawet trzydziestu kursantów. Aktualnie na warsztaty uczęszcza około piętnastu osób, w tym cztery od samego początku. Przekrój wiekowy sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Wszyscy pragną poznawać nowe techniki malarskie i doskonalić swój warsztat.

Uczestnicy mówią: Ci, którzy zdecydowali się robić coś innego, nie zagrzali u nas miejsca, ale reszta, która związała się z plastyką została i spotykamy się raz w miesiącu w pracowni. W nasze plastyczne weekendy mamy możliwość uczyć się technik warsztatowych, które zajmują nas najbardziej, a także tych, których jeszcze nie próbowaliśmy, ale chcielibyśmy spróbować. Mamy nadzieję, że różnorodność wystawionych prac odda ducha naszych zajęć i zachęci zainteresowanych do odwiedzenia nas na najbliższym spotkaniu w pracowni. Warsztaty dają im także możliwość zwiedzania okolicznych muzeów sztuki, np. w Poznaniu.

Obecnie pracownia warsztatowa znajduje się w piwnicach Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w sobotę i niedzielę, od godziny 1000. Koszt jednego weekendu to 30 zł – 15 zł na dzień.

Autorzy wystawionych prac:

 • Eugeniusz Banaszak
 • Barbara Bogatko
 • Agnieszka Brugger
 • Natalia Kałmucka
 • Zuzanna Kukla
 • Zuzanna Ławicka
 • Aleksandra Moś
 • Stanisław Moś
 • Julia Rauhut
 • Amelia Siekacz
 • Katarzyna Słomczyńska
 • Dominika Stachowiak
 • Patrycja Stawna
 • Alicja Urbańczyk
 • Mikołaj Maćkowiak
 • Miłosz Stefaniak
 • Szymon Szybiak

Kurator wystawy: Katarzyna Słomczyńska


O „Solidarności” w ramach Czwartków Regionalnych

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na spotkanie z prof. Jerzym Pietrzakiem, autorem książki pod tytułem Wykorzystać szansę wolności. Komitety Obywatelskie SOLIDARNOŚĆ i wybory 4 czerwca 1989 r. w województwie kaliskim.

Autor publikacji jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Wrocławskiego. Założył Komitet Obywatelski „Solidarność” w Ostrowie Wielkopolskim. Był pierwszym przewodniczącym KO „Solidarność” Województwa Kaliskiego. Zainicjował powstanie komitetów obywatelskich w Jarocinie, Pleszewie, Krotoszynie i Kępnie. W latach 1989 – 1991 senator RP.

Książka w przeważającej mierze oparta została na relacjach byłych działaczy komitetów oraz materiałach znajdujących się w zbiorach archiwalnych, muzealnych i prywatnych. Nie brak w niej tematycznych ilustracji – dawnych fotografii oraz plakatów wyborczych, także tych związanych z Jarocinem.

Spotkanie odbędzie się w ramach Czwartków Regionalnych 10 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 w Muzeum w ratuszu.

Jarocin miastem kolejarzy – film i wystawa

Dnia 25 listopada – w Święto Kolejarzy – na jarocińskim dworcu, w dawnej sali restauracyjnej, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Jarocin miastem kolejarzy". Towarzyszyć mu będzie wystawa pod tym samym tytułem, przygotowana przez Muzeum Regionalne w Jarocinie. Oba wydarzenia wpisują się w obchody Roku Jarocińskich Kolejarzy, który ogłosiła Rada Miejska w Jarocinie.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów muzealnych i prywatnych oraz wywiady z byłymi kolejarzami, które przeprowadzili uczniowie jarocińskich szkół. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Projekt, mający na celu przybliżenie mieszkańcom Jarocina dawnej historii naszego miasta, realizuje Fundacja 750-lecia Jarocina wraz z partnerami: Muzeum Regionalnym w Jarocinie, Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, Amatorskim Klubem Filmowym JAR, Stowarzyszeniem Jarocin XXI oraz Towarzystwem Kolei Wielkopolskiej z siedzibą w Jarocinie.

Dobre wieści z Narodowego Centrum Kultury

Projekt Muzeum Regionalnego w Jarocinie otrzymał dotację z NCK w ramach programu „Chrzest 966”. Kwotą wysokości 63 000 zł dofinansowane zostanie zadanie pn. „Trzy pieśni. Jarocin 2016”. Kilka szczegółów. W roku 1050-lecia Chrztu Polski przypada również 500-lecie wybudowania pozostającego w ruinie kościoła pw. Św. Ducha w Jarocinie. To właśnie pozostałości tej świątyni będą miejscem realizacji projektu. Tytułowe trzy pieśni to trzy koncerty. Łączy je Michał Jacaszek – polski artysta dźwiękowy, producent muzyczny, twórca muzyki m.in. do "Sali samobójców" Jana Komasy, autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej.

W 2016 r. w ruinach będzie można usłyszeć efekty działalności solowej Jacaszka, a także jego współpracy ze Stefanem Wesołowskim oraz… „Dekonstrukcji Legendy” zespołu Armia. Całość zaplanowano na czas trwania Jarocin Festiwal 2016.
Wystawa rysunku i malarstwa Julii Rauhut

Wernisaż odbędzie się w piątek, 20 listopada 2015 r. o godz. 18:30 w Galerii Skarbczyk (Jarocin ul. Park 1).

Wystawę można oglądać do 06 stycznia 2016 r.

Julia Rauhut jest uczennicą I Klasy Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie. Już od wczesnego dzieciństwa uwielbiała malować i rysować. Swoje zamiłowanie do sztuki pogłębiała w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Łuszczanowie, gdzie pobierała nauki. W wieku 11 lat zaczęła uczęszczać na warsztaty plastyczne organizowane przez Stowarzyszenie Jarocin XXI, prowadzone przez artystę malarza Zbigniewa Pieczyńskiego, a obecnie przez Barbarę Bogatko.

Niezwykłe koncerty w ramach Dni Patrona Miasta


NOSOWSKA
Tej artystki chyba nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Katarzyna Nosowska – autorka tekstów, wokalistka, kompozytorka, wielokrotna zdobywczyni Fryderyków. Od początku związana z zespołem Hey, a od 1996 roku z powodzeniem kontynuuje również karierę solową. Na przełomie 2014 i 2015 roku odbyła się trasa koncertowa „Nosowska ZIP”, podczas której artystka zaprezentowała przekrojowy materiał ze wszystkich swoich krążków. Podobnego zestawu utworów wykonanych podczas tej trasy można się będzie spodziewać również w Jarocinie. Warto dodać, że będzie to pierwszy solowy koncert artystki w Jarocinie poza Festiwalem.

MUCHY
Grupa dowodzona przez Michała Wiraszko w zeszłym roku obchodziła swoje 10. urodziny. Do tej pory wydali cztery płyty. Podczas tegorocznego Jarocin Festiwal przedstawili wyjątkowy projekt „Powracająca Fala”, w którym zmierzyli się z wybranymi utworami z nakręconego 30 lat temu filmu „Fala” w reżyserii P. Łazarkiewicza. Koncert został zarejestrowany i ukaże się wkrótce na płycie. Muchy wracają do Jarocina, by ponownie zaprezentować „Powracającą Falę”.

BLUE DEEP SHORTS
Młodzi warszawiacy w tym roku zachwycili publiczność i jurorów Jarocin Festiwal. Grupa bezapelacyjnie zwyciężyła w Jarocińskich Rytmach Młodych. Jest ich czworo, grają ze sobą od 2005 roku. Z początkiem 2015 pojawili się na falach Programu Trzeciego Polskiego Radia, jak również na Liście Przebojów Trójki.


„PUNKT WIDZENIA” – RECITAL IRENY SANTOR
Irena Santor, niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki. Nagrała ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami, jak np. „Tych lat nie odda nikt”, „Powrócisz tu”, czy „Już nie ma dzikich plaż”. Kryształowo czysty głos i wyjątkowa muzykalność oraz kunszt interpretacyjny czynią z niej Artystkę wielkiego formatu – ponadczasową.
Wyjątkowy koncert – spotkanie z najpopularniejszą polską piosenkarką naszych czasów. W programie usłyszymy znane i lubiane przeboje Artystki, piosenki z okrytej platyną płyty „Kręci mnie ten świat” oraz najnowszej płyty „Punkt widzenia”, wydanej w listopadzie przez Polskie Radio, która entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, zdobyła także serce i uznanie publiczności.
Irena Santor wystąpi wraz z zespołem muzycznym w składzie: Mariusz Dubrawski (fortepian), Wojciech Ruciński (kontrabas), Grzegorz Poliszak (perkusja).
Promocja książki pt. Wypędzeni 1939…

Muzeum serdecznie zaprasza na promocję książki pt. Wypędzeni 1939… Deportacje obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy pod red. Jacka Kubiaka i Agnieszki Łuczak. Dwujęzyczny (polsko-niemiecki) album jest pokłosiem wieloletniej pracy jego autorów nad zagadnieniami dotyczącymi akcji wysiedleńczych polskich rodzin, dokonanych przez Niemców już jesienią 1939 roku, wkrótce po wkroczeniu wojsk okupacyjnych na tereny Polski. Bogato ilustrowana książka zawiera ponad 200 przejmujących fotografii, pochodzących z archiwów polskich i niemieckich, a także prywatnych kolekcji rodzinnych. Nie brak w nim również zdjęć związanych z historią Jarocina.

Na spotkanie, które poprowadzą autorzy publikacji, zapraszamy w czwartek, 1 października 2015 r. o godz. 16:30 do ratusza.

Zygmunt Malina wystawa fotografii pt. „Rowem po Wielkopolsce”

Wystawę można oglądać do 06 listopada 2015 r.

Zygmunt Malina jest aktywnym emerytem, a jego hobby to fotografia. Początkowo wykonywał kadry „makro". Obecne zainteresowania fotograficzne skoncentrował na ujęciach zabytków i pejzaży. Posiadane doświadczenie nabywał metodą prób i błędów. Bywa, że dla uzyskania odpowiedniego efektu poŹtrafi poświęcić wiele godzin. Pasję fotograficzną łączy z zamiłowaniem do wycieczek rowerowych. Jednośladem zwiedził wszystkie miejscowoŹści na terenie Ziemi Jarocińskiej. Podczas swoich wypraw stopniowo oddala się od Jarocina i dociera do miejscowości położonych w innych zakątkach Wielkopolski. Na wystawie w Skarbczyku prezentuje zdjęcia kościołów i pejzaży uwiecznionych w tych miejscach.


fot. Zygmunt Malina - Mórka: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP


fot. Zygmunt Malina - Dębno: most kolejowy na rzece Warcie

PLAN WYSTAW

• Julia Rauchut – rzeźba, malarstwo: listopad – grudzień 2015 r
• Antoni Stopikowski –. malarstwo: styczeń – luty 2016 r.
• Monika Klarzyńska – fotografia: luty – marzec 2016 r.
• Remigiusz Przybylski – fotografia: marzec – kwiecień 2016 r.
• Michał Nowak – fotografia z prelekcją o podróży do Bułgarii: kwiecień – maj 2016 r.POKONKURSOWA WYSTAWA 30/30 NA NAJLEPSZĄ OKŁADKĘ10. 07 - 14. 08. 2015 r wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w Jarocinie w Galerii Skarczyk.

4 marca Galeria Miejska „Arsenał” w Poznaniu ogłosiła pierwszą edycję konkursu „30 / 30” na najlepszą okładkę płytową. Celem konkursu był wybór najciekawszego projektu graficznego, który towarzyszył albumowi wydanemu w 2014 r. oraz w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2015 r. Mimo że to dopiero pierwsza edycja, konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno wśród wytwórni muzycznych, jak i pośród grafików. Do momentu jego zakończenia (30 kwietnia) łącznie nadesłano 182 projekty. Okładki mogli zgłaszać zarówno sami artyści jak i reprezentanci wytwórni muzycznych, w których wydano daną płytę, patroni medialni, dystrybutorzy a także redakcje czasopism i portali branżowych. Zgłoszone prace nie tylko świadczą o wysokim poziomie polskiego środowiska graficznego, które kreuje nietypowe i fascynujące rozwiązania wizualne, ale przede wszystkim ujawniają szerokie spektrum artystycznych relacji pomiędzy projektantami i muzykami. Wiele projektów stanowiło graficzne odzwierciedlenie charakteru muzycznego albumów. Niektóre z nich budowały dodatkowe konteksty dla myśli zawartych w tekstach.
Inspiracją przy wyborze nazwy konkursu był rozmiar (w centymetrach) okładek płyt winylowych, których forma (kwadrat) przejęta została potem przez okładki płyt CD. W konkursie brały udział nie tylko te dwie formy publikacji ale również wydawnictwa elektroniczne. Zgłaszano albumy artystów reprezentujących najróżniejsze gatunki muzyczne, wykorzystujących szeroki wachlarz środków i form artystycznych.
Jury pod przewodnictwem znanego projektanta okładek – Rosława Szaybo, powołane specjalnie na potrzeby konkursu, spośród zgłoszonych projektów wybrało 30 najlepszych front coverów. W obradach jury uczestniczyli przedstawiciele świata sztuk plastycznych i muzycznych – obok Rosława Szaybo byli to: Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz i krytyk muzyczny), Krzysztof Kochnowicz (prof. zw. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Kierownik Pracowni Znaku i Typografii na UAP), Wojciech Korkuć (plakacista i grafik), Stanisław Gruszczyński (projektant i pomysłodawca portalu Okladki.net), Marcin Kostaszuk (dziennikarz muzyczny, p.o. Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznań) oraz Piotr Bernatowicz (Dyrektor Galerii Miejskiej „Arsenał”). Kryteriami, które brali pod uwagę członkowie jury były w głównej mierze: walory artystyczne i estetyka okładki, związek okładki z charakterystyką albumu, któremu towarzyszy a także kreatywność autora okładki i jego umiejętności warsztatowe.
Premiera ekspozycji, na której zaprezentowano najciekawsze projekty, miała miejsce w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu od 5 do 28 czerwca 2015 r.


Aranżacja wystawy: Julia Jurczykowska, Georgi Gruew
Oprawa graficzna konkursu: Cezary Tyliński
"LEGALNE" GRAFFITI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

Galeria Skarbczyk wspiera wszelakie formy twórczości wizualnej. Współczesne prądy artystyczne prezentuje zarówno w swoim obiekcie, jak i w przestrzeni publicznej, poprzez projekt "Z kontrkultury w popkulturę". Tym razem Galeria przyczyniła się do realizacji "legalnego" graffiti na powierzchni garażu przy ul. Kasprzaka w Jarocinie. Autor to ZEST.WZ z Leszna.ODŚWIEŻENIE MURALU "JAROCIN FESTIWAL 2007"

Uczennice i uczniowie Niepublicznego Zespołu Szkół w Łuszczanowie przy opiece technicznej Galerii Skarbczyk - w ramach lekcji plastyki i zajęć muzealnych - odświeżyli malowidło na garażach przy ul. Sportowej w Jarocinie. Mural powstał podczas Jarocin Festiwal w 2007 roku i od tego czasu nie był odnawiany. O renowację zabiegał Zbigniew Kaczmarek, przewodniczący Zarządu Osiedla nr 8. Akcję wspomagały Jarocińskie Linie Autobusowe.
Zbiorowa wystawa sztuki pt. „Siedem Grzechów Głównych”

W kwietniu 2015 roku powstała facebookowa grupa „Plastycy z Jarocina i okolic”. Pierwsze wspólne działanie członków formacji stanowi zbiorowa wystawa sztuki, której motywy przewodnie dotykają siedmiu grzechów głównych. To uniwersalne zagadnienie daje wiele możliwości interpretacyjnych. Ze względu na osobiste doświadczenia artystów, stwarza możliwość wielorakich realizacji tego samego wątku i pewnej konfrontacji. Zaprezentowane na wystawie prace są różnorodne pod względem techniki, formatu i podejścia do realizacji przewodnich tematów. Zachwyca symbolika, a czasem bezpośredniość w interpretacji motywów. Wystawa to także doskonały moment na zderzenie osobistych, prywatnych światów widzów-odbiorców ze światami artystów.Osoby biorące udział w wystawie:

BANASZAK EUGENIUSZ
AKRYL: 40X50

BŁASZCZYŃSKA ZENOBIA
DAMA W KĄPIELI
AKRYL: 50X70

BOGATKO BARBARA
DYPTYK - KUSZENIE
AKRYL: 244X161, 207X141

BOGATKO BOGUSZ
POSTUMENT
OBIEKT: 30X3X212

BOGATKO JAKUB
PYCHA
GRAFIKA - PLAKAT: 60X100

JAGIEŁKA KAJETAN
GLUTTONY
SZABLON I SPRAY NA PŁÓTNIE: 60X90

KANTORSKA ALEKSANDRA
JA CZY ONA
AKRYL: 50X70

KLIMKIEWICZ ADAM
ONA
MARKER I CIENKOPIS: 50X70

KRUK MAŁGORZATA
DYPTYK - OCZYSZCZENIE
BATIK, MALARSTWO OLEJNE: 74X190

KULA MONIKA
AKRYL: 80X120

LUMA JÓZEF
DYPTYK - DO CZEGO PROWADZI LENISTWO?
FOTOGRAFIA: 50X70, 70X50

MRAŻEK DOBROMIRA
KOLAŻ: 42X29,7

OLSZAK PIOTR
TECHNIKA MIESZANA - AKRYL: 70X80

O?TARZEWSKI MIROS?AW
WITRAŻ NA FOLII: 6XA4

PORAŻEWSKA MAŁGORZATA
DWA
SITODRUK: 70X100

SIERADZKA KATARZYNA
PASTELA: 86X61

SIWEK ZUZANNA
AKRYL: 60X80

SŁOMCZYŃSKA KATARZYNA
AKRYL: 200X120

STACHOWIAK MICHAŁ
GRAFIKA WEKTOROWA: 70X100

SZLACHCIAK WIESŁAW
DYPTYK
RZEŹBA W DREWNIE I RYSUNEK: 74X27X170, 21X29,7

Wystawa realizowana jest pod patronatem Galerii Skarbczyk

Historia Jarocina w komiksie

W związku z niesłabnącym zainteresowaniem czytelników i częstymi pytaniami o dodruk, Muzeum zdecydowało się na wznowienie niekonwencjonalnej opowieści o Jarocinie przedstawionej w formie komiksu – „Lustro czasu”. Książka po raz pierwszy wydana została przez Fundację 750-lecia Jarocina w 2007 roku, z okazji 750-lecia powstania naszego miasta. Jej nakład szybko się wtedy wyczerpał. Głównymi bohaterami komiksu są dwie młode osoby, które wspólnie przeżywają fascynujące przygody. Poznają przy tym ciekawe postaci i epizody z dziejów naszego miasta – od czasów oeredniowiecznych, do współczesnych. Całość dała zaskakujący efekt – interesujące połączenie prawdy historycznej z literacką fikcją.Noc Muzeów 2015

Tegoroczna Noc Muzeów odbyła się na jarocińskim dworcu, pod hasłem Roku Jarocińskich Kolejarzy. Upamiętnia on 140. rocznicę uruchomienia linii kolejowych Oleśnica-Gniezno i Poznań-Kluczbork, a tym samym utworzenie jarocińskiego węzła kolejowego.

Największą popularnością podczas trwania imprezy cieszyło się zwiedzanie schronu pod dworcem, lokomotyw towarowych oraz nastawni. Fanów modelarstwa kolejowego przywitały parowozy w skali 1:10 oraz modele kolejek elektrycznych poruszające się torami po długości dziesięciometrowej makiety. Dzieci uczestniczyły w grach, zabawach i zajęciach plastycznych, które zwieńczył kartonowy pociąg. Mogły również skorzystać z przejażdżki minikolejką. Specjalnie dla smakoszy pojawiły się przedwojenne potrawy serwowane w dawnej restauracji dworcowej. Amatorzy współczesnych doznań kulinarnych skosztowali wypieków, przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie. Teatr uczniowski działający przy Niepublicznym Gimnazjum im. T. Kościuszki w Jarocinie wystawił spektakl opowiadający historię kilku podróżnych. Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej przygotowało specjalne stoisko, poświęcone 140-leciu utworzenia wspomnianych dwóch linii kolejowej. Całości dopełniała wystawa „Dziecięce malarstwo kolejowe z elementami rockowymi Jarocina”.

Z wielu atrakcji jarociniacy mogli skorzystać dzięki uprzejmości Polskich Linii Kolejowych S.A., PKP Cargo Zachodniego Zakładu Spółki oraz PKP S.A. Oddział Nieruchomości w Poznaniu.

Nagroda za wystawę w Spichlerzu Polskiego Rocka

Wystawa stała w Spichlerzu Polskiego Rocka została nagrodzona w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce “IZABELLA 2014”.

W konkursie organizowanym od 13 lat przez Fundację Muzeów Wielkopolskich ekspozycja w Spichlerzu otrzymała trzecią nagrodę w kategorii “Działalność wystawiennicza”, tuż za Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Podsumowanie konkursu odbyło się w Międzynarodowy Dzień Muzeów, 18 maja, w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, a nagrody wręczał laureatom Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Profesjonalna kapituła złożona z doświadczonych przedstawicieli środowiska muzealniczego doceniła działania jarocińskiego muzeum już po raz szósty.

NOC MUZEÓW

CZWARTKI REGIONALNE

Dnia 14 maja dr Marek Kozłowski z Kalisza wygłosi wykład pt. Droga na Wawel – w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, poświęcony ostatnim dniom życia i pogrzebom Naczelnika Państwa. Wystąpienie odbędzie się w ratuszu (II piętro), początek o godzinie 18.00. Na prelekcję, przygotowaną w ramach Czwartków Regionalnych, zapraszają Muzeum oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie.

Wykład organizowany jest prawie dokładnie w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Marszałek zmarł 12 maja 1935 r. Ceremonie pogrzebowe Naczelnika trwały prawie tydzień i były ogromną manifestacją jego kultu. Ocenia się, że pochówek Piłsudskiego to największa tego typu uroczystość, jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce.

POSZUKUJEMY BADACZY TERENOWYCH

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny wsparło przedsięwzięcie realizowane przez Muzeum Regionalne w Jarocinie. Tym razem w ramach programu „Obserwatorium kultury” dotację pozyskał projekt badawczy „Muzyka, wartości, kultura. Jarocin re-study”. W związku z tym koordynator projektu prof. dr hab. Waldemar Kuligowski poszukuje chętnych do przeprowadzenia badań terenowych.

POSZUKUJEMY BADACZY TERENOWYCH

W ramach projektu badawczego „Muzyka, wartości, kultura. Jarocin re-study” ogłaszamy nabór na stanowiska badaczy terenowych. Zadanie dotyczy realizacji badań ankietowych z elementami wywiadu częściowo ustrukturyzowanego w czasie trwania Jarocin Festival oraz OFF Festiwalu w Katowicach w 2015 roku.

Czas realizacji badań: 16-20 lipca (Jarocin) oraz 6-10 sierpnia (Katowice)

Zakres pracy:

- przeprowadzenie ankiet i wywiadów o charakterze częściowo ustrukturyzowanym
- prowadzenie dokumentacji audiowizualnej
- opracowanie zebranego materiału (systematyka i opis zebranego materiału wizualnego, transkrypcja wywiadów, edycja i poszerzenie notatek terenowych etc.) i napisanie raportu z badań

Oferujemy:

- umowę o dzieło
- wynagrodzenie w wysokości 1000 złotych brutto
- pokrycie kosztu noclegów, przejazdów oraz karnetów uprawniających do uczestnictwa w Jarocin Festival (16-20 lipca 2015) oraz OFF Festiwalu w Katowicach (6-10 sierpnia 2015)
- niezbędne do realizacji zadania narzędzia (cyfrowe dyktafony, ankiety)
- udział w jednodniowym spotkaniu szkoleniowym w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie (czerwiec 2015)

Aplikacja:

- CV (z wyszczególnieniem udziału w dotychczasowych badaniach terenowych)
- list motywacyjny
Termin składania aplikacji: do 15 maja 2015 r. na adres e-mailowy: walkul@amu.edu.pl
Do dnia 31 maja 2015 roku o wynikach naboru powiadomione zostaną wybrane osoby.
prof. dr hab. Waldemar Kuligowski – koordynator projektuDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"Powstańcy wielkopolscy Ziemi Jaraczewskiej"

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na promocję książki regionalistki Kazimiery Horyzy Pachciarz pt. „Powstańcy wielkopolscy Ziemi Jaraczewskiej”. Licząca przeszło 400 stron publikacja jest owocem długich, żmudnych godzin autorki spędzonych na kwerendach w archiwach, muzeach i bibliotekach oraz rozmów z ludźmi. W opracowaniu, obok obszernych biogramów mieszkańców Ziemi Jaraczewskiej walczących w zrywie z przełomu lat 1918/1919, znaleźć można także wykazy osób z tego rejonu poległych w czasie I wojny światowej i w latach 1920-1921 oraz informacje o miejscach upamiętniających powstanie w Górze, Jaraczewie czy Panience. Książkę zaopatrzono w ilustracje oraz niezbędne indeksy osobowe i geograficzne.

Promocja odbędzie się w niedzielę 26 kwietnia o godz. 16.00 w siedzibie Muzeum w ratuszu.

"Pusia i Mikaduś czyli kocio-psie sprawki"

Serdecznie zapraszamy najmłodszych mieszkańców naszego regionu wraz z rodzicami na promocję nowej, niecodziennej publikacji. Jarocinianka Jadwiga Podeszwa napisała dla dzieci nietypową bajkę. Przygody sympatycznego, zabawnego oraz troszkę gapiowatego psa jamnika i jego przyjaciółki – kotki Pusi – przeczytać będzie można w dwóch językach: codzienną, literacką polszczyzną oraz gwarą wielkopolską. Książeczka pełna jest kolorowych ilustracji, które wykonała Regina Gruchalska. Do publikacji dołączono także płytę CD, z której odsłuchać można gwarową bajkę, czytaną przez samą autorkę.

Książeczka powstała przy współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz Fundacji 750-lecia Jarocina.

Na promocję zapraszamy do auli Pałacu Radolińskich dnia 22 marca (niedziela) o godz. 16.00. Książkę nabyć będzie można w cenie 20 zł.

SZLAKIEM SNUTKI GOLINSKIEJ

Muzeum Regionalne w Jarocinie jest partnerem projektu Szlakiem snutki golińskiej finansowego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Projekt realizowany z młodzieżą Niepublicznego Gimnazjum w Golinie ma na celu popularyzację ludowego haftu nasnuwanego.


NOC MUZEÓW 2014

"Podwórka" mieszczące się w trakcie Nocy Muzeów w ratuszu i na rynku, krypta Radolinów w kościele św. Marcina oraz Skarbczyk odwiedziło tysiące aktywnych, zaciekawionych osób. Słońce błogosławiło, całość udała się znakomicie i mamy nadzieję, że za rok będzie równie dobrze

Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy współorganizowali owe przedsięwzięcie: Biblioteka Jarocin, Stowarzyszenie Jarocin XXI, Fundacja Ogród Marzeń Jarocin oraz partnerom: Yamaha Szkoła Muzyczna Jarocin, Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie, Stowarzyszenie Towarzystwa Muzycznego w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie, Jarociński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarcach, Parafia św. Marcina w Jarocinie, Gmina Jarocin, Zespół Folklorystyczny "Snutki" oraz Jarociński Hufiec ZHP.

fot. Agnieszka Luma


Biblioteka Jarocin - Podwórko Gwarowe - Noc Muzeów Jarocin 2014


Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie - Podwórko Kulinarne - Noc Muzeów Jarocin 2014


Komenda Powiatowa Policji w Jarocinie - Podwórko Kryminalne - Noc Muzeów Jarocin 2014


Warsztaty plastyczne - makieta jarocińskiego rynku przyszłości - prowadzenie: M. Kula


Stowarzyszenie Towarzystwa Muzycznego w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego
Koncert na dwie pompy (jedna z pomp) - Noc Muzeów Jarocin 2014


Zespół Folklorystyczny "Snutki" - Koncert na dwie pompy (jedna z pomp) - Noc Muzeów Jarocin 2014


Fundacja Ogród Marzeń Jarocin - Podwórko Kuglarskie - Noc Muzeów Jarocin 2014


Parafia św. Marcina w Jarocinie - Wejście do krypty Radolinów - Noc Muzeów Jarocin 2014


Spichlerz Polskiego Rocka - Podwórko Rockowe - Noc Muzeów Jarocin 2014


"Duża Szajba", czyli spacer po rynku i okolicznych zaułkach z przewodnikiem - Noc Muzeów Jarocin 2014


Wystawa Plenerowa – „Rynek wczoraj, dziś i jutro”NOC MUZEÓW 2014

Muzeum Regionalne w Jarocinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, Stowarzyszenie Jarocin XXI oraz Fundacja „Ogród Marzeń” zapraszają 17 maja 2014 r. w godz. 1700 – 2230 na Noc Muzeów. Odbędzie się ona w tym roku na jarocińskim rynku, a towarzyszyć jej będzie hasło „Rynek wczoraj, dziś i jutro”.

W ramach wieczornych atrakcji na mieszkańców Jarocina czekają m.in.:

Godz. 1700:

SPOTKANIE Z PIOTREM LIBICKIM – „RYNEK SERCEM MIASTA” (RATUSZ – II PIĘTRO)
(Piotr Libicki - historyk sztuki, ekspert Instytutu Sobieskiego z zakresu miasta i transportu, plastyk miejski Poznania mający na swoim koncie wiele publikacji o tematyce turystycznej m.in. Spacerownik po Wielkopolsce, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce)

Godz. 1730:

SPEKTAKL „MORSKIE OPOWIEŚCI” – DZIECI Z PRZEDSZKOLA „JARZĘBINKA” (KINO „ECHO”)

Godz. 1700 - 2100, RYNEK:

 • WYSTAWA PLENEROWA „RYNEK WCZORAJ DZIŚ I JUTRO” (PODCIENIA RATUSZA)
 • „TAJEMNICE KOŚCIOŁA ŚW. MARCINA” – ZWIEDZANIE KRYPT Z PRZEWODNIKIEM
 • „DUŻA SZAJBA” CZYLI SPACER PO RYNKU I OKOLICZNYCH ZAUŁKACH Z PRZEWODNIKIEM
 • „QUEST PODWÓRKOWY” CZYLI ODKRYWANIE TAJEMNIC NIEKTÓRYCH PODWÓREK PRZY RYNKU I SĄSIEDNICH ULICZKACH
 • „PODWÓRKA PEŁNE NIEPODZIANEK”: PODWÓRKO MUZYCZNE, KINOWE, KUGLARSKIE, KRYMINALNE, KULINARNE, GWAROWE, ROCKOWE, PODWÓRKOWA GALERIA
 • „KONCERT NA DWIE POMPY” CZYLI WYSTĘPY ULICZNYCH GRAJKÓW
 • PLENEROWE ZAJĘCIA PLASTYCZNE DLA NAJMŁODSZYCH
 • „GRY ULICZNE” – DAWNE PODWÓRKOWE GRY I ZABAWY DLA DZIECI ORAZ INNE ATRAKCJE
 • „POWSPOMINAJ Z NAMI” CZYLI WYSTAWA ZDJĘĆ Z TWOIM KOMENTARZEM…

Godz. 2100:

RECITAL PIOSENKI AKTORSKIEJ W WYKONANIU KALINY PERZ-KLIMKIEWICZ (RATUSZ – I PIĘTRO)

 

Na czas Nocy Muzeów kilka podwórek położonych przy Rynku i sąsiednich uliczkach otworzy swoje podwoje na małe działania animacyjne. Każdy kto przyjdzie na Rynek w sobotę, 17 maja będzie mógł zajrzeć do Podwórkowej Galerii z pracami uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI i Uniwersytet III Wieku, Podwórka Kinowego, gdzie prezentowane będą jarocińskie kroniki AKF JAR z lat 70., czy Podwórka Detektywistycznego przygotowanego dla najmłodszych przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Komendę Powiatową Policji w Jarocinie. Na Podwórko Kuglarskie zaprosi Fundacja „Ogród Marzeń”, a Podwórko Muzyczne zorganizuje Szkoła Muzyczna „Yamaha”. Na jarociniaków czeka także Podwórko Kulinarne z atrakcjami przygotowanymi przez uczniów ZSP Nr 1 w Jarocinie i ZSP-B w Tarcach, a także podwórka Gwarowe i Rockowe. Ciekawostką będzie Koncert na dwie pompy czy Duża szajba czyli spacer po Rynku i przyległych uliczkach w towarzystwie przewodnika, z którym odkryć będzie można wiele tajemnic miasta. Zainteresowani będą mogli zajrzeć do krypty Radolińskich w kościele św. Marcina, wziąć udział w queście podwórkowym, a na dzieci czekają m. in. Gry uliczne czyli zabawy i gry popularne niegdyś na jarocińskich podwórkach (kapsle, guma, skakanka i wiele innych) oraz zajęcia plastyczne w podcieniach ratusza. W kinie można będzie obejrzeć krótki spektakl pt. Morskie Opowieści przygotowany przez dzieci z przedszkola „Jarzębinka”.

Tegoroczną Noc Muzeów otworzy spotkanie z Piotrem Libickim, który będzie mówił na temat znaczenia rynku dla miasta, a na zakończenie z recitalem piosenki aktorskiej wystąpi Kalina Perz-Klimkiewicz.GLAN FAN MUSIC FESTIWAL 2014

Śpiewasz? Grasz? Masz swój zespół? A do tego interesuje Cię muzyka rockowa? Jeśli tak, to mamy dla Twojej grupy idealną propozycję – Glan Fan Music Festival.

Czym jest?
To konkurs dla młodych zespołów z terenu Południowej Wielkopolski wykonujących autorskie utwory i grających szeroko pojętą muzykę rockową.

Termin i miejsce:
Konkurs odbędzie się 30 kwietnia 2014 r. na rynku w Jarocinie od godz. 15:00 (impreza plenerowa, otwarta dla publiczności).

Co zrobić, żeby zagrać?
Wysłać zgłoszenie zawierające krótką notkę biograficzną zespołu, jedno zdjęcie, dane osoby kontaktowej oraz utwor autorski w postaci mp3 do dnia 10 kwietnia 2014 r. na adres: glanfestival2014@onet.pl.

Szczegółowy regulamin: PDF, DOC, ODT.Od „Jedności” do niepodległości

W sprzedaży ukazała się nowa publikacja, przygotowana w ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Osnowę książki stanowią relacje osób pochodzących z Ziemi Jarocińskiej, uczestniczących w tym zwycięskim zrywie niepodległościowym. Prezentowane w wydawnictwie wspomnienia zebrane zostały w wyniku przeprowadzonej kwerendy, którą objęto zbiory Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Biblioteki Kórnickiej. Większość znajdujących się w opracowaniu relacji publikowana jest po raz pierwszy. Wydane wspomnienia pozwalają niewątpliwie na dokładniejsze naświetlenie wydarzeń, jakie rozegrały się w Jarocinie w końcu 1918 r. Są także cennym źródłem przygotowań oraz wielu epizodów powstańczych. Autorami większości z nich są szeregowi uczestnicy powstania, nie brak również relacji spisanych przez dowódców kompanii, w tym tego najważniejszego dla Jarocina – Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego.

Książka wydana została dzięki dotacji Starostwa Powiatowego w Jarocinie. Publikację nabyć można w ratuszu (w Bibliotece lub Muzeum) w cenie 20 zł.„Zapiski” o Żołnierzach Wyklętych

W sprzedaży ukazał się nowy numer „Zapisków Jarocińskich”. Zawarto w nim artykuły poświęcone konspiracji antykomunistycznej i podziemiu zbrojnemu na terenie powiatu jarocińskiego w okresie powojennym. Są one pokłosiem wykładów pod ramowym tytułem Zapomniana Historia. Losy Żołnierzy Wyklętych na terenie powiatu jarocińskiego w latach 1945 – 1948, które przedstawiane były cyklicznie w jarocińskim muzeum w maju i czerwcu 2013 r.

Jak przebiegała działalność Jana Kempińskiego ps. „Błysk” oraz Zygmunta Borostowskiego ps. „Bora”, dowódców największych grup zbrojnych powojennego podziemia na naszym terenie? Jaki los spotkał członków nielegalnej organizacji „Skrusz Kajdany”, założonej przez uczniów jarocińskiego gimnazjum? Jaki wyrok ogłoszono na czerwonym afiszu w 1946 r., do dziś przechowywanym w zbiorach Muzeum w Jarocinie? W jakich okolicznościach trzech mieszkańców Witaszyc przystąpiło do Polskiej Podziemnej Organizacji Wojskowej, i jaka kara ich za to spotkała? Publikowane w niniejszym numerze referaty, opracowane przez lokalnych badaczy i historyków, odpowiedzą na te konkretne pytania oraz przybliżą udział mieszkańców naszego powiatu w konspiracji antykomunistycznej na terenie Wielkopolski.

„Zapiski Jarocińskie” nabyć można w Muzeum Regionalnym w Jarocinie oraz Czytelni pod Ratuszem w cenie 10 zł.Filmowa podróż w czasie – lekcja historii regionalnej i nie tylko…

10 listopada o godzinie 17:00 w kinie Echo kolejna filmowa uczta pod znakiem kronik Amatorskiego Klubu Filmowego JAR, który w latach 70. dokumentował życie naszego miasta. Wszyscy, którzy odwiedzą w niedzielę jarocińskie kino będą mogli odbyć prawdziwą podróż w czasie. Widzowie zobaczą szkołę, której nie ma, wspomnienie JAFO, historię jarocińskiego pisarza. Dla pań: coś o modzie, a dla panów: Wyścig Dookoła Polski. Będzie też trochę współczesności przeplatanej z historią.

Wieczór dopełni pokaz „Płyń pod prąd” w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojtka Słoty – dokument muzyczny, który powstał na zlecenie Spichlerza Polskiego Rocka. "Płyń pod prąd" w warstwie dokumentacyjnej bazował na kronikach JAR i rozpoczyna ośmioodcinkowy cykl filmów o historii festiwali w Jarocinie. Jest to niezwykle ważny odcinek nie tylko dla samego Jarocina. Pokazuje bowiem historię mniej znaną ogółowi i często pomijaną – genezę Wielkopolskich Rytmów Młodych i roli jarociniaków w organizacji imprezy. Wśrod bohaterow tej części znajdują się: niedawno zmarły Jacek Chudzik – jeden z pomysłodawców WRM, Lech Krychowski – długoletni organizator Rytmów, Zbigniew Schaedel z jarocińskiego zespołu Kwiaty czy Henryk Tomczak z Grupy Stress i Heam. "Płyń pod prąd" pozwoli poznać prawdziwe początki legendarnego festiwalu. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.

Zapraszają: Muzeum Regionalne w Jarocinie i Stowarzyszenie Jarocin XXI.„ZAPISKI” O PARAFII EWANGELICKIEJ W JAROCINIE

W sprzedaży ukazał się kolejny numer wydawanego przez Muzeum Regionalne w Jarocinie periodyku „Zapiski Jarocińskie”. Artykułem wiodącym jest w nim tekst prof. Olgierda Kieca, poświęcony parafii ewangelickiej w Jarocinie w XIX i XX w. Powstał on w oparciu o nieprzebadane dotąd akta, znajdujące się w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Autor w niezwykle ciekawy sposób opisał m.in. niełatwe próby ustanowienia w mieście samodzielnej parafii ewangelickiej, uwieńczone sukcesem dopiero w 1834 r., oraz losy kolejnych pastorów ewangelickich. W związku z przypadającymi w 2013 r. jubileuszami istnienia Klubu Sportowego „Victoria” oraz powstania skautingu na Ziemi Jarocinskiej, w numerze znaleźć można także artykuły przypominające dzieje tych organizacji. Do 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego nawiązuje tekst poświęcony proboszczowi nowomiejskiemu ks. Stanisławowi Müllerowi, aktywnemu uczestnikowi tego zrywu.
» GLAN FAN MUSIC FESTIWAL 2013

Śpiewasz? Grasz? Masz swój zespół? A do tego interesuje Cię muzyka rockowa? Jeśli tak, to mamy dla Twojej grupy idealną propozycję – Glan Fan Music Festival

Czym jest?
To konkurs dla młodych zespołów z terenu Południowej Wielkopolski wykonujących autorskie utwory i grających szeroko pojętą muzykę rockową.

Termin i miejsce:
2 maja 2013 r. – Jarocin – Rynek – start o godz. 15:00.

Co zrobić, żeby zagrać?
Wysłać zgłoszenie zawierające krótką notkę biograficzną zespołu, jedno zdjęcie, dane osoby kontaktowej oraz 2 utwory w postaci mp3 do dnia 5 kwietnia 2013 r. na adres: glanfestival@gmail.com

Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie – www.muzeumjarocin.pl

Nagrody:
Zaproszenie w dniu 18 lipca do udziału w „Rytmach Młodych”, które odbędą się w Jarocińskim Ośrodku Kultury – w ramach Jarocin Festiwal 2013 oraz udział w koncercie głównych Dni Jarocina w dniu 4 maja 2013 r. (za występ zespół otrzyma honorarium w wysokości 1.000 zł)

Goście specjalni:
Niebawem odkryjemy rąbek tajemnicy! J

Organizatorem Glan Fan Music Festival jest Stowarzyszenie Edukacyjne „Gimnazjum 2000” wraz z Fundacją „Ogród Marzeń”, Jarocińskim Ośrodkiem Kultury, Spichlerzem Polskiego Rocka oraz Biblioteką Publiczną w Jarocinie. Wsparcia udziela Samorząd Województwa Wielkopolskiego i gmina Jarocin.

GLAN FAN MUSIC FESTIVAL to pierwsza edycja imprezy skierowanej do młodych zespołów z terenu Południowej Wielkopolski, tworzących autorskie utwory, grających szeroko rozumianą muzykę rockową (rock, punk, metal, folk, indie, reggae, ska itp.). 2 maja na jarocińskim rynku wystąpić ma 6 wybranych przez przedstawicieli organizatora wykonawców, którzy walczyć będą o zaproszenie (z pominięciem ogólnopolskich eliminacji) w dniu 18 lipca do przesłuchań „Rytmów Młodych” w ramach Jarocin Festiwal 2013. Wyboru dokona publiczność oraz jury złożone z muzyków i dziennikarzy muzycznych. Zwycięski zespół będzie miał także możliwość występu w dniu 4 maja przed główną gwiazdą Dni Jarocina. Ponadto podczas imprezy odbędzie się wiele akcji happeningowych, swoje stoiska wystawią różnego rodzaju organizacje.

Wykonawcy pragnący wystąpić w konkursie w ramach Glan Fan Music Festival, zobowiązani są do wysłania zgłoszenia zawierającego jedną fotografię zespołu, krótką notkę biograficzną, dane osoby kontaktowej oraz 2 autorskie utwory w formacie mp3 (każdy opisany tytułem, autorem słów i muzyki – jeden plik max. 10 MB) do dnia 5 kwietnia na adres mailowy: glanfestival@gmail.com

Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie www.muzeumjarocin.pl

Organizatorem Glan Fan Music Festiwal jest Stowarzyszenie Edukacyjne „Gimnazjum 2000” wraz z Fundacją „Ogród Marzeń”, Jarocińskim Ośrodkiem Kultury, Spichlerzem Polskiego Rocka oraz Biblioteką Publiczną w Jarocinie. Imprezę wspiera Samorząd Województwa Wielkopolskiego i gmina Jarocin.

REGULAMIN << Kliknij link aby pobrać załącznik 

» Benefis Amatorskiego Klubu Filmowego JAR

Wizyte Edwarda Gierka w Kotlinie, budowy tzw. obwodnicy i krytej plywalni, prezentacje na jarocinskim rynku Fiata 126p, pochody pierwszomajowe, czyny spoleczne, Wielkopolskie Rytmy Mlodych bedzie mozna zobaczyc w niedziele 3 lutego o godz. 17.00 w kinie „Echo”, podczas benefisu Amatorskiego Klubu Filmowego JAR. Kroniki i etiudy stworzone w latach 70. beda  po raz pierwszy pokazane na duzym ekranie.

Amatorski Klub Filmowy JAR powstal w maju 1970 r. z inicjatywy milosników fotografii Edwarda Misiaka i Józefa Wozniaka. W realizacje ich pomyslu zaangazowal sie jarocinski fotografik Romuald Sip. To w jego zakladzie fotograficznym zaczal swoja dzialalnosc AKF JAR. Kilka miesiecy pózniej wladze miasta udostepnily mlodym filmowcom-amatorom pomieszczenie w piwnicy hotelu „Polonia” (dzis zamurowane wejscie od ul. Ks. kard. Stefana Wyszynskiego do budynku PKO BP). Filmy powstawaly na tasmie 8 i 16 mm. Dzialalnosc klubu wspomagaly wladze miasta, ale równiez zaklady pracy, których funkcjonowanie, rozbudowe dokumentowali czlonkowie JAR-u, których przybywalo. Dolaczyli Wojciech Pietrzak, Jerzy Stachowiak, Andrzej Bieganski,  Franciszek Krukowski oraz z Klubu „Olimp” Jacek Józef Chudzik, pózniej Maciej Szymczak i Pawel „Gloria” Pólrolniczak.
Powstaly filmy autorskie: nagrodzony na festiwalu w Rawiczu „Obdarte ze skrzydel” Józefa Wozniaka, „Dukat” Wojciecha Pietrzaka, animowany „Hodem” Edwarda Misiaka oraz kilkanascie innych mniej lub bardziej udanych etiud. Efekty dzialalnosci prezentowane byly nie tylko na festiwalach, ale przede wszystkim w Jarocinie, poczatkowo w malych salkach, potem na róznego rodzaju festynach czy swietach w otwartej przestrzeni, na koniec równiez w kinie „Echo”.
Po sukcesie na festiwalu w Rawiczu dzialalnosc JAR-u zauwazyl w 1976 r. promotor amatorskiego ruchu filmowego rezyser Andrzej Jurga (zagral m. in. samego siebie w slynnym filmie Krzysztofa Kieslowskiego „Amator”). Specjalnie przygotowana kronika „Jarocin - tu zyje” wyemitowana zostala w TVP 2 w ogólnopolskim programie „Studio 2” o bardzo duzej ogladalnosci.
Wprowadzenie stanu wojennego spowodowalo zarekwirowaniem sprzetu filmowego i zakaz dalszej dzialalnosci. Wiekszosc stworzonych etiud i kronik zaginela. Po wielu latach przypadkiem odnaleziono czesc. Dzieki pomocy udzielonej Muzeum Regionalnemu w Jarocinie przez Lions Club, kroniki udalo sie scyfryzowac.
W niedziele 3 lutego o godz. 17.00 w kinie „Echo” podczas benefisu AKF JAR spotkaja sie osoby zaangazowane w latach 70. w dzialalnosc klubu. Przybedzie równiez gosc specjalny, rezyser prof. Andrzej Jurga. Odbedzie sie 90-minutowy pokaz kronik i etiud.
Trzy dni wczesniej, w czwartek 31 stycznia o godz. 19.00 w kinie „Echo” bedzie mozna obejrzec jeden z najwazniejszych filmów Krzysztofa Kieslowskiego „Amator”. W roli glównej Jerzy Stuhr, który da widzom wyobrazenie o tym, jak w latach 70 funkcjonowaly takie kluby filmowe, jak JAR. 
Darmowe wejsciówki na niedzielny benefis AKF JAR mozna odbierac w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, w Czytelni Pod Ratuszem,  w kasie kina „Echo” oraz w Cafe Kadr.

Muzeum Jarocin

Muzeum Jarocin

Muzeum Jarocin

 

» „ZAPISKI” O STRAJKACH I FESTIWALU W LATACH 80.

Ukazał się kolejny numer „Zapisków Jarocińskich”, poświęcony historii jarocińskiej „Solidarności” oraz festiwalom rockowym w Jarocinie w dekadzie lat osiemdziesiątych. Nowy numer jest pokłosiem sesji popularnonaukowej „Droga do wolności. Ziemia Jarocińska w latach 1980 – 1989”, jaka odbyła się w kinie „Echo” w styczniu ubiegłego roku. W periodyku znalazły się wybrane referaty wygłoszone podczas tej konferencji. Artykułem wiodącym jest tekst T. Cieślaka poświęcony strajkom w jarocińskich i nieodległych zakładach przemysłowych oraz inwigilacji miejscowych opozycjonistów przez aparat państwowy służb PRL-u. Badania historyka, dotąd niepublikowane, powstały w oparciu o źródła znajdujące się w archiwum IPN w Poznaniu, a wytworzone przez Służby Bezpieczeństwa. Na tym tle ciekawie prezentują się wspomnienia S. Szymczaka, jednego z czołowych działaczy „Solidarności” na Ziemi Jarocińskiej. Niezwykle interesująco wypada artykuł R. Jarosza o festiwalu w Jarocinie w 1982 r., w którym autor szczególnie podkreślił wkład jarociniaków w przygotowanie imprezy. Numer zamyka tekst Ł. Przybylskiego, gdzie na podstawie dawnej prasy opisano zabawne i poruszające relacje dziennikarzy z ich pobytu na jarocińskich festiwalach.Muzeum Jarocin

 

 

» Noc Muzeów w Jarocinie

W sobotę 19 maja Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza do ratusza najmłodszych. Tam od godz. 18.00 do 23.00 w dwóch muzealnych salach czynna będzie wystawa przyrodnicza „Co słychać w lesie”. Obejrzeć można na niej ssaki i ptaki, które powszechnie spotyka w okolicach Jarocina, a także gatunki chronione oraz takie, które już wyginęły. Eksponaty wypożyczone zostały ze zbiorów Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz muzeów przyrodniczych we Wrocławiu i Uzarzewie. O godz. 18.15 Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza pokaże najmłodszym edukacyjne przedstawienie kukiełkowe „Zaczarowany las”. Między godz. 19.00 a 21.00 chętni mogą wziąć udział w zajęciach plastycznych, podczas których uczestnicy zajmą się lepieniem „zwierzaczków – cudaczków” z nowoczesnej modeliny oraz malowaniem ich farbami. Atrakcją będzie „balonowe ZOO” czyli skręcanie zwierzątek oraz spotkanie z pluszowym smokiem Teodorkiem, z którym będzie można zrobić sobie również pamiątkowe zdjęcie (przynosimy ze sobą aparaty fotograficzne!).
Przez cały czas trwania Nocy Muzeów w ratuszu można oglądać bezpłatnie wszystkie wystawy muzealne, wziąć udział w grach i zabawach i wygrać drobne nagrody. Każdy, kto tego wieczoru odwiedzi muzeum otrzyma bezpłatne wejściówki dla całej rodziny na niezwykły seans filmowy „Legendy Sowiego Królestwa” w 3D, który rozpocznie się o godz. 21.00 w jarocińskim kinie. Podczas gdy dzieci zajęte będą oglądaniem filmu animowanego, Stowarzyszenie JAROCIN XXI zaprosi rodziców i wszystkich chętnych na plenerowy spektakl teatralny „Rabin Maharal i Golem”, który pokazany będzie o tej samej porze na rynku.
W Noc Muzeów swoje podwoje otworzy również Skarbczyk, gdzie czynna jest wystawa Olgierda Futomy „PLAKATY KUCHENNE”. Składa się na nią kilkadziesiąt plakatów zaprojektowanych przez tego znanego jarocińskiego plastyka. W godz. 19.00 do 21.00 w Skarbczyku odbędą się również pokazy Jarocińskiego Klubu Szachowo-Warcabowego.» "Promocja książki „Pałac w Jarocinie. Dzieje rezydencji i jej właścicieli” "

Jak miał wyglądać Skarbczyk po przebudowie na letnią siedzibę Radolińskich?
Dlaczego Władysław Radoliński spoczywa w Neapolu a nie w Jarocinie?
Kim był Bernard Potocki i co łączyło go z Józefiną Radolińską, matką hrabiego Hugona?
Co przechowywano w pałacowym sejfie?
Jakie były losy nieślubnej córki Józefiny Radolińskiej?
Jak doszło do pożaru pałacu w 1917 roku?
Co stało się z majątkiem Radolinów pozostawionym w pałacu po II wojnie światowej?

Na te i wiele innych pytań odpowie pierwsza monografia jarocińskiej siedziby Radolińskich, która ukazała się właśnie nakładem  Muzeum Regionalne w Jarocinie.
Książka zatytułowana „Pałac w Jarocinie. Dzieje rezydencji i jej właścicieli” oparta została na nieprzebadanych wcześniej źródłach, głównie bogatej korespondencji rodzinnej, a także aktach jarocińskiego majątku. Autorką publikacji jest znana badaczka dziejów architektury rezydencjonalnej w Wielkopolsce – Róża Kąsinowska, spod pióra której wyszły również m.in. monografie pałaców w Kórniku i Dobrzycy czy zamku w Gołuchowie. Zebranie materiału i praca nad książką trwały ponad dwa lata, a efektem jest liczące 450 stron, bogato ilustrowane wydawnictwo drukowane na kredowym papierze i w twardej oprawie, zawierające indeks nazwisk i miejscowości oraz obszerne aneksy.
Zasadniczym przedmiotem historycznych rozważań są w nim dzieje jarocińskiego pałacu Radolińskich oraz skomplikowane relacje rodzinne, ale sporo uwagi poświęca autorka również dziejom miasta i jego właścicieli od wieku XIII po czasy nam współczesne. Jak pisze w recenzji wydawniczej dr hab. prof. Uniwersytetu Warszawskiego Waldemar Baraniewski: praca Róży Kąsinowskiej jest studium historycznym, wykraczającym poza obszar badań historyka architektury. (...) Ilość faktów, znakomitych spostrzeżeń, obrazów rodzajowych i towarzyskich, jakimi – dzięki źródłom - wypełnia swój tekst Kąsinowska, czyni z jej pracy nie tylko świetne opracowanie historyczne, ale także barwną i momentami fascynującą opowieść.
Muzeum zaprasza na spotkanie promocyjne z autorką książki, które odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia o godz. 1600 w auli pałacu Radolińskich.


» "30. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO"

30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego jarocińskie muzeum przypomniało w niecodzienny sposób. Od rana na jarocińskim rynku można było spotkać funkcjonariuszy ZOMO oraz żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego ogrzewających się przy koksownikach w sąsiedztwie transportera opancerzonego SKOT. Słup ogłoszeniowy wyklejony został reprintami dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego oraz odezwami i afiszami z tamtego czasu. Przez cały dzień z głośników słychać było pieśni bardów „Solidarności” – Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego oraz piosenek rockowych, wykonywanych w czasie stanu wojennego na jarocińskim festiwalu. Muzykę przerywał głos gen. W.  Jaruzelskiego z pamiętną przemową, rozpoczynającą się od słów „Obywatelki i Obywatele!”...

Odbywające się na rynku widowisko z udziałem młodzieży jarocińskich szkół ponadgimnazjalnych wcielających się w role funkcjonariuszy ZOMO i żołnierzy Wojska Polskiego nie było rekonstrukcją wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku w Jarocinie. Była to próba oddania realiów stanu wojennego, kiedy na ulicach wielu polskich miast pojawiły się pojazdy opancerzone, a codziennością stał się widok żołnierzy, uzbrojonych oddziałów ZOMO czy ORMO wprowadzających atmosferę lęku, grozy i niepewności jutra. Miało też przede wszystkim zwrócić uwagę przechodniów, wzbudzić refleksję i przypomnieć tę tragiczną w najnowszych dziejach Polski datę.

Muzeum dziękuje za współpracę Pracownikom Jarocińskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy, Panu Witoldowi Bierle – dyrektorowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie oraz Panu Jackowi Adamczakowi – pedagogowi szkolnemu, a także Panu Romanowi Przybylskiemu – Wicedyrektorowi Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie. Szczególne podziękowania składamy Uczniom Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jarocinie, którzy czynnie wzięli udział w obchodach rocznicy oraz firmom, które udzieliły nam wsparcia: Stal-Mar Marka Sieradzkiego, Dro-Bud S.A. oraz PA-KO Krzysztofa Jóźwika z Witaszyczek, zajmującej się sprzedażą sprzętu militarnego (www.sprzetmilitarny.pl).» "Budzyński o Armii i o sobie"

Tomasz Budzyński - lider zespołu Armia, malarz, poeta, ale także reżyser filmowy będzie promował swoją autobiograficzną książkę „Soul Side Story” w czwartek 24 listopada o godz. 19.00 w jarocińskim kinie „Echo” im. Piotra Łazarkiewicza. Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu „Podróż na wschód”.

W ubiegłym roku minęło 25 lat od powstania zespołu Armia. Z tej okazji Tomasz Budzyński pokusił się o próbę przedstawienia książkowej i filmowej historii grupy.

Książka „Soul Side Story” ma trafić do księgarń 17 listopada. Ukaże się nakładem poznańskiego wydawnictwa In Rock. Tydzień później autor spotka się z czytelnikami w Jarocinie. - Końcowym efektem mojej pracy jest autobiografia, w której prezentuję historię zespołu Armia, a także moje poglądy na religię i sztukę. Dodam, że nie jestem żadnym moralizatorem - zaznacza Tomasz Budzyński. Przyznaje, że wielki wpływ na jego życie miał debiut z zespołem Siekiera w 1984 r. na festiwalu w Jarocinie. Rok później założył Armię. - Muzyka stała się moim sposobem na życie, choć zawsze podkreślam, że gramy i śpiewamy to co czujemy, to co jest dla nas ważne. Nie obchodzi mnie to, że według niektórych teksty religijne nie pasują do kanonów cięższej muzyki .

Film pierwotnie miał być dokumentem. Ostatecznie „Podróż na wschód” to gra między filmem dokumentalnym, fabularnym i muzycznym. Budową przypomina piosenkę. Zwrotką są przygody kolejarzy, refrenem - wykonywane przez zespół Armia utwory. To one zmieniają cel wyprawy – zamiast na tytułowy Wschód, zabierają widzów w sentymentalną podróż po twórczości zespołu. W tej towarzyszą im między innymi członkowie kabaretu Mumio, którzy zadbali o to, żeby wycieczka nie była zbyt sentymentalna. Zdjęcia do filmu powstały w parowozowni w Wolsztynie, a w produkcję był zaangażowany m. in. jarociniak Arkadiusz Namysłowski, który w napisach końcowych pojawia się aż trzykrotnie.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek 24 listopada o godz. 19.00 w kinie „Echo” im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie. Tomasz Budzyński będzie opowiadał o książce, której fragmenty przeczyta. Wydawnictwo będzie można również zakupić. Później z projektora cyfrowego zostanie wyświetlony film „Podróż na wschód”. Bilety wstępu na spotkanie i projekcję kosztują 10 zł. Organizatorami wydarzenia są stowarzyszenie JAROCIN XXI i Muzeum Regionalne w Jarocinie w ramach projektu Spichlerz Polskiego Rocka.


Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin

» "„Zapiski” o Olędrach i Spichlerzu"

Ukazał się nowy, podwójny numer „Zapisków Jarocińskich”. Najwięcej miejsca zajmuje w nim obszerny artykuł dr. Zbigniewa Chodyły „Zarys najstarszych osad olęderskich na Ziemi Jarocińskiej w latach 1747-1790 (1793)”. Autor pisze m. in. o osiedleniach w Wysogotówku, Wilczyńcu, Witaszyczkach, Łobzie, Łobzowcu, Radlińcu, Sierszewie, Kruczynku, Chromcu i Boguszynku. Na mapach z przełomu XIX i XX wieku kilka z tych wsi nosiło nazwy dwuczłonowe z dodanym określeniem w języku polskim „Olędry” lub „Hauland” w języku niemieckim.

Do historii tej formy osadnictwa w okolicach Jarocina nawiązuje również dokument prezentowany w dziale „Źródła do dziejów regionu” oraz biogram Elżbiety Sapieżanki, magnatki, właścicieli dóbr Radlin.

W „Zapiskach” zamieszczono tez fragmenty debaty Rady Spichlerza Polskiego Rocka, która odbyła się w styczniu. „Być może powinniśmy całkowicie odwrócić koncepcję. Wyrzucić ze swojej głowy muzeum, wyrzucić ze swojej głowy wiszące gitary, buty Hołdysa (…)” - mówił wówczas Walter Chełtsowski. „Powinno to być w większym stopniu muzeum miasta. (…) Jest coś takiego, co wyróżnia Jarocin z całej rzeczywistości nie tylko PRL-u, ale również Europy Środkowej. Miasto, które stworzyło festiwal, festiwal, który stworzył miast” - sprzeczał się Mirosław Makowski - współpracownik Waltera Chełstowskiego z lat 80.

„Zapiski Jarocińskie”, w tym również archiwalne numery, można nabywać w cenie 10 zł w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (Rynek-Ratusz II piętro) i w Czytelni Pod Ratuszem.


Muzeum JarocinPodnieś do góry