» Dzisiaj jest sobota, 15 czerwca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2016 =—


Nie masz pomysłu na prezent świąteczny? Sprawdź ofertę Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

 • REGIONALNE WYDAWNICTWA W PREZENCIE : ---> Pobierz ofertę.PDF,


  RAFAŁ SZIK (CHOCICZA), JAGODA MICZKE (MIESZKÓW), ADRIANNA DUDA (KOŹMINIEC)- „KOCI BUNT” - WYSTAWA FOTOGRAFI WYKONANEJ TECHIKĄ 3D

  Wystawę można oglądać od 01 grudnia 2016 r. - 06 wstycznia 2017 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie


  WYSTAWA FOTOGRAFII WYWOŁANYCH W SKARBCZYKU W NOC MUZEÓW 2016

  Wystawę można oglądać do 20 stycznia 2017 r.

  Zdjęcia na wystawę wywołano w ramach Nocy Muzeów 2016, akcji organizowanej przez Muzeum Regionalne w Jarocinie i Galerię Skarbczyk. Negatywy pochodziły ze zbiorów archiwalnych Olgierda Futomy. Odbitki były opracowywane przez samych uczestników Nocy Muzeów przy asyście Rafała Szika w ciemni fotograficznej utworzonej specjalnie na tę akcję.

  Wszystkie prace na wystawę wykonane są klasyczną metodą analogową, tzn. z kliszy negatywowej naświetlane za pomocą powiększalnika na papier światłoczuły.

  Organizatorzy pragną podziękować wszystkim tym, którzy włączyli się w akcję fotograficzną Nocy Muzeów.


  Wernisaż wystawy "Dzieła wielkich mistrzów" w Skarbczyku

  fot. Kajetan Jagiełka

  fot. Kajetan Jagiełka

  video Wiesław Szlachciak


  „Kobiety w walce o niepodległość”

  To wystawa fotograficzna poświęcona ciągle jeszcze mało znanej tematyce dotyczącej roli Polek w służbie ojczyźnie. Prezentuje ona portrety wielu dzielnych Polek, które stały się prekursorkami udziału kobiet w walkach niepodległościowych jak np. Emilia Plater – uczestniczka powstania listopadowego czy Aleksandra Zagórska – komendantka Ochotniczej Legii Kobiet (1918 r.) Wystawa pokazuje Polki w różnych odsłonach: instruktorki przedwojennego Przysposobienia Wojskowego Kobiet, które przed przygotowywały do walki młode dziewczęta, działaczki licznych organizacjach konspiracyjnych, kobiety służące w łączności, kolportażu, służbie wartowniczej i transportowej, w dywersji, wywiadzie i propagandzie oraz te, które walczyły i ginęły na frontach II wojny światowej. Szczególne miejsce zajmują fotografie łączniczek, pielęgniarek i sanitariuszek oraz walczących z bronią w ręku dziewcząt – żołnierzy powstania warszawskiego.

  Wystawa sprowadzona została z Torunia przez jarocińskie muzeum i oglądać ją można do 17 listopada w auli ZSP Nr 1 w Jarocinie po uprzednim zgłoszeniu grupy w sekretariacie szkoły (tel. 62 747 26 19). Wystawie towarzyszy projekcja filmu poświęconego kobietom w powstaniu warszawskim zrealizowanego przez uczniów ZSP Nr 1.


  Flagi powstańcze na 27 grudnia!

  W tym roku obchodzić będziemy 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zachęcamy mieszkańców Ziemi Jarocińskiej do włączenia się w promocję tego ważnego wydarzenia w dziejach Wielkopolski, bez którego nasz region nie znalazłby się w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej.

  W Muzeum Regionalnym w Jarocinie (ratusz, II piętro) oraz w Bibliotece pod Ratuszem nabyć można charakterystyczne flagi związane z Powstaniem Wielkopolskim, przedstawiające orła w koronie. Wykonane zostały z poliestru w technologii zapewniającej dwustronność wzoru. Rozmiary flagi wynoszą ok. 100 cm x 70 cm. Ich mocowanie ułatwia otwór na drzewce oraz dwa bawełniane sznurki. Koszt flagi wynosi 25 zł.

  Zachęcamy wszystkich do upamiętnienia wydarzeń z lat 1918-1919 i wywieszenie powstańczej flagi!


  "DZIEŁA WIELKICH MISTRZÓW" – Zbiorowa wystawa prac jarocińskich artystów

  Otwarcie wystawy w czwartek 10 listopada 2016 r. o godz. 18:30 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

  Wystawę można oglądać do 20 stycznia 2017 r.

  "Dzieła wielkich mistrzów" to już druga odsłona zbiorowej wystawy, która ma na celu prezentację twórczości jarocińskich plastyków. Pierwszą z nich zatytułowaną "7 grzechów głównych" zainicjowała w czerwcu 2015 r. grupa na portalu Facebook, zrzeszająca plastyków z Jarocina i okolic. Pracę na wystawę mogła zgłosić każda pełnoletnia osoba zamieszkująca powiat jarociński lub powiaty przyległe. Mógł to być dowolny rodzaj sztuki, od malarstwa sztalugowego przez prace, po dzieła tworzone przy użyciu nowoczesnych technologii.

  Szeroki wachlarz technik praktykowanych przez lokalnych artystów stwarza możliwość wielorakich interpretacji tego samego dzieła. Zaprezentowane na wystawie prace są różnorodne pod względem techniki, formatu i podejścia do realizacji tematu. Zachwyca nie tylko bezpośredniość, ale często też symbolika interpretacji odtwarzanych motywów. Osobiste doświadczenia artystów zderzają się ze sztuką klasyczną.

  Lista osób biorących udział w wystawie:

  Biegański Maciej, Binkowska Elżbieta, Jagiełka Kajetan, Jańczak Maria, Kantorska Aleksandra, Klimkiewicz Adam, Lison Barbara, Ławicka Zuzanna, Mrażek Dobromira, Ołtarzewski Castello Mirosław, Pawlak Urszula, Pietrowiak Martyna, Sieradzka Katarzyna, Słomczyńska Katarzyna, Stopikowski Mirosław, Szik Rafał.

 • Szczegółowa lista osób biorących udział w wystawie.pdf: ---> Pobierz plik.PDF,
  Jarocin oczami XIX-wiecznego proboszcza

  Jak jarociniacy reagowali na zapowiadany koniec świata? Co hrabina Radolińska ofiarowała miejscowemu bractwu strzeleckiemu? Dlaczego nowe tabliczki z nazwami ulic w Jarocinie wywołały tyle zamieszania? Jak przebiegało otwarcie szkoły żydowskiej w mieście? Co było przyczyną próby samobójczej mieszkanki Jarocina? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź już podczas obchodów Dni Patrona Miasta, podczas których odbędzie się promocja nowej regionalnej publikacji! „Uwagi do kroniki kościoła katolickiego w Jarocinie spisane przez ks. W. Lewandowskiego proboszcza” to kościelne źródło historyczne, które dostarcza wielu interesujących informacji o życiu mieszkańców Jarocina w połowie XIX w. Kronika dotąd nigdy nie była publikowana ani wykorzystywana w badaniach naukowych. Skierowana jest zarówno dla historyków, jak i miłośników lokalnych dziejów. Promocja już 11 listopada!


  „Koronkowa robota” w Ratuszu

  W jarocińskim muzeum od kilku dni oglądać można wystawę koronek szydełkowych jarocinianki Urszuli Pawlak. Wśród kilkudziesięciu prac znajduje się serwetka, którą w lipcu tego roku autorka pobiła rekord świata w kategorii „NAJWIĘKSZA KORONKA SZYDEŁKOWA WYKONANA INDYWIDUALNIE”. Rekord został oficjalnie zarejestrowany i potwierdzony certyfikatem polskiego Biuro Rekordów.

  Niezwykłe dzieło ma wymiary 4,40 m x 4,40 m i zajmuje powierzchnię 19,36 m2. Do wykonania serwetki pani Urszula zużyła 62 kłębki bawełnianych nici”, które łącznie mają długość 51 kilometrów! Największa na świecie serwetka składa się z 11 425 elementów i powstała samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Wykonanie serwetki zajęło rekordzistce około roku. Gdyby zsumować liczbę godzin, jakie spędziła nad koronką byłyby to aż 3 miesiące nieustannej pracy 24 godziny na dobę.

  Jarociński rekord porównać można z innym, ustanowionym 3 lata temu przez koronczarki ze słynnego Koniakowa. Powstała wówczas serwetka ma 5 m średnicy, składa się 8 tysięcy elementów i pobiła rekord świata w kategorii grupowej.

  Wystawę pt. „Koronkowa robota” oglądać można codziennie oprócz sobót w godzinach otwarcia muzeum (Ratusz - II piętro).


  PRZYNIEŚ EKSPONAT NA WYSTAWĘ

  Masz w domu ciekawe, rodzinne fotografie sprzed lat, starą mapę czy widokówkę Jarocina? Jesteś w posiadaniu dawnych narzędzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego? A może przechowujesz zabytkowy gramofon, radio albo zabawkę z czasów dzieciństwa Twojej babci? Takich i innych starych, zakurzonych przedmiotów magazynowanych w piwnicach, na strychach i w zakamarkach szuflad poszukuje jarocińskie muzeum! Interesują nas przedmioty, które już dziś można nazwać zabytkami, ale i takie, które staną się nimi dopiero za kilkadziesiąt lat. Syfon z lat siedemdziesiątych, siatka na zakupy z nylonowej żyłki, butelka po oranżadzie z ceramicznym korkiem, latarka z płaską baterią, kultowe buty Relax i inne hity czasów PRL-u to też eksponaty! Przynieś do nas wszystko, co wydaje Ci się ciekawe i niepowtarzalne.

  Podarowane muzeum przedmioty mają szansę znaleźć się na wystawie czasowej, która towarzyszyć będzie otwarciu nowego muzeum w pałacu Radolińskich. Ta wystawa stworzona zostanie wspólnie z mieszkańcami miasta! Jeśli Twoje pamiątki mają ciekawą historię, podziel się nią za nami. Każdą interesującą opowieść spiszemy i umieścimy razem z eksponatem na wystawie.

  Pierwsze obiekty już docierają do Muzeum. Kilka dni temu mieszkańcy jednego z domów przy ulicy Malinowskiego przynieśli doskonale zachowaną przedwojenną maglownicę oraz znaleziony na strychu wózek dla lalek z tego samego czasu. Dziękujemy!

  Czekamy na Twoje eksponaty. Jeśli nie możesz przynieść ich osobiście zadzwoń, chętnie po nie przyjedziemy!

  Muzeum Regionalne znajduje się na II piętrze jarocińskiego ratusza.
  Godziny otwarcia:
  poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 16.00 (w środy do 18.00)
  niedziela w godz. 14.00 – 18.00.
  tel.: 62 747 34 49
  E-mail: muzeum@muzeumjarocin.pl


  Szkolenie dla nauczycieli w Rok Żołnierzy Wyklętych

  Muzeum Regionalne w Jarocinie wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie organizuje dnia 5 października 2016 r. szkolenie dla nauczycieli, skupione tematycznie wokół historii żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów Roku Żołnierzy Wyklętych, który ogłosiła Rada Miejska w Jarocinie w 2016 r.

  Organizatorzy serdecznie zapraszają do uczestnictwa w zajęciach wszystkich nauczycieli historii ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Szkolenie poprowadzą pracownicy pionu edukacyjnego poznańskiego IPN. Składać się ono będzie z dwóch części: wykładu z prezentacją multimedialną poświęconą Żołnierzom Wyklętym oraz z warsztatów praktycznych, wykorzystujących m.in. pracę z tekstem źródłowym. Pedagogom zaprezentowana także zostanie oferta edukacyjna IPN z zakresu podziemia niepodległościowego oraz przekazane tematyczne materiały edukacyjne.

  Każdy nauczyciel biorący udział w spotkaniu otrzyma wystawione przez IPN zaświadczenie o udziale w szkoleniu w formie doskonalenia zawodowego.

  Szkolenie odbędzie się w auli ZSP nr 1 w Jarocinie (ul. Franciszkańska 1) dnia 5 października od godz. 14.00. Rozpocznie się od krótkiej prezentacji projektu historycznego "Wczoraj sądzący, dziś osądzeni. Odtajnione fakty – rozprawa z przeszłością” poświęconego Witoldowi Pileckiemu, który przedstawią uczniowie z ZSP nr 1 w Jarocinie.

  Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Chętni nauczyciele proszeni są o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 30 września br. pod numerem telefonu 62/747-34-49 lub meilowo pod adresem: muzeum@muzeumjarocin.pl


  "RESPICIENS, czyli patrząc wstecz" – Robert Szymkowiak (Jarocin)

  Otwarcie wystawy w czwartek 29 września 2016 r. o godz. 18:30 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

  Wystawę można oglądać do 28 października 2016 r.

  Robert Szymkowiak - członek stowarzyszeń "Jedność" i Jarocińskich Pasjonatów Fotografii. Interesuje się historią i fotografią. Obie pasje udaje mu się dobrze łączyć, fotografując "historię ożywioną" odtwarzaną przez grupy rekonstrukcyjne.
  Profesjonalny kurs dla amatorów fotografii

  Muzeum Regionalne w Jarocinie organizuje cykl warsztatów fotograficznych, skupionych wokół dokumentacji rewitalizowanego Parku Miejskiego w Jarocinie. Prócz najważniejszych zasad warsztatu fotograficznego uczestnicy kursu poznają szereg sposobów planowania i przygotowania się do pracy w terenie w różnych warunkach pogodowych i klimatycznych. Warsztaty odbywać się będą w okresie jesiennym, kiedy zaplanowany jest pierwszy etap prac rewitalizacyjnych. Składać się będą z części teoretycznej, przybliżającej zasady wykonywania zdjęć, oraz części praktycznej, czyli fotografii wykonywanych wyłącznie na terenie Parku Miejskiego. Na zajęciach omówione i skorygowane zostaną fotografie powstałe w trakcie samodzielnej pracy. Uczestnicy zapoznają się też z procesem post produkcji fotograficznej. Program ćwiczeń obejmuje ponadto elementy edycji komputerowej fotografii oraz umiejętność ich opisywania i archiwizacji. Duża zaletą dla kursantów będzie także umożliwiony stały kontakt z prowadzącym warsztaty poprzez zamkniętą grupę na FB.

  Warsztaty poprowadzi Pan Tomek Ciesielski z Poznania, który od blisko 10 lat jest członkiem dwóch międzynarodowych organizacji branżowych GARDEN MEDIA GUILD oraz PROFESSIONAL GARDEN PHOTOGRAPHER`S ASSOCIATION, skupiających profesjonalistów różnych mediów z obszaru architektury ogrodowej i ogrodnictwa. Jest także autorem kilku ilustrowanych publikacji książkowych z tematyki ogrodowej. Posiada duże doświadczenie w organizacji warsztatów fotograficznych i plenerowych.

  Cały kurs obejmuje 40 h zegarowych. Spotkania odbywać się będą w weekendy (co dwa tygodnie). Pierwsze warsztaty zaplanowano na 17 i 18 września. Zapisy przyjmowane będą do 14 września pod adresem meilowym: muzeum@muzeumjarocin.pl lub pod numerem telefonu: 62/747-34-49. Ilość miejsc jest ograniczona (max. 10 osób) – decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt za cały kurs wynosi 100 zł od osoby. Każdy zobowiązany jest przynosić na zajęcia własny aparat fotograficzny.


  Portret Presleya na ścianie garaży przy ul. Sportowej w Jarocinie

  Malowidło powstało w ramach działalności wystawienniczej Galerii Skarbczyk, przy współpracy z Przewodniczącym Osiedla 1000-lecia. Autorem i wykonawcą jest BRS Maciej z Żerkowa.

  Mural przedstawia portret Elvisa Presleya, króla rock and rolla, który miał wpływ na późniejsze pokolenia artystów rockowych. Obraz utrzymany jest w monochromatycznych barwach, co wpisuje go w kolorystykę sąsiednich malowideł. Całość przypomina efekt odbicia wielowarstwowego szablonu, jednak obraz ten nie został wykonany tą techniką. Sporządzono go ręcznie, począwszy od wykreślenia sylwetki po wypełnienie wszystkich płaszczyzn farbami w sprayu. Każdy odcień z wybranej gamy kolorystycznej wypełnia osobną powierzchnię, dzięki czemu po zestawieniu wszystkich tonów szarości powstało złudzenie realizmu.

  BRS MACIEJ (ŻERKÓW, PL). Artysta samouk. Jego pasją jest graffiti, którym zajmuje się od lat 90. Uczestnik warsztatów "Z kontrkultury w popkulturę". Autor licznych murali w przestrzeni miejskiej Jarocina.  KOCI BUNT – Rafał Szik (Chocicza), Jagoda Miczke (Mieszków), Adrianna Duda (Koźminiec)

  Otwarcie wystawy w czwartek 18 sierpnia 2016 r. o godz. 18:30 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

  Wystawę można oglądać do 23 września 2016 r.

  Rafał Szik, Adrianna Duda i Jagoda Miczke – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie. Tworząc swoje kompozycje, korzystają bezustannie ze zdobywanych umiejętności zarówno fotograficznych, jak i obróbki graficznej. W swej twórczości ukazują często problemy związane z życiem codziennym. Swoje prace starają się przedstawiać za pomocą niejasnych form treści. Próbują za ich pomocą pokazać swój punkt widzenia na świat, jednocześnie zostawiając odbiorcy swobodę interpretowania przedstawianych przez nich zdjęć w własny, indywidualny sposób.

  Wystawa dotyczy codziennych ludzkich problemów. Głownie sytuacji, z którymi sobie nie radzimy, a stajemy codziennie „twarzą w twarz”. Wystawa ma pokazać rzeczywisty przekaz czasu teraźniejszego. Prezentowane na niej grafiki komputerowe pokażą odbiorcy własny sposób spojrzenia twórców na otaczający świat, który ma się stać jeszcze bardziej rzeczywisty dzięki zastosowaniu techniki 3D.

  Wystawa w ramach cyklu „Pierwsza odsłona”.  EKSPERYMENTY – Katarzyna Słomczyńska (Jarocin)

  Otwarcie wystawy w piątek 12 sierpnia 2016 r. o godz. 18:30 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

  Wystawę można oglądać do 23 września 2016 r.

  Katarzyna Słomczyńska – urodzona w 1996 roku, świeżo upieczona absolwentka Technikum Geodezyjnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jarocinie. Hobbystycznie maluje i oddaje wolne chwile sztuce. Jest melomanką. Od około pięciu lat uczęszcza na lokalne warsztaty plastyczne. W 2015 roku jej prace można było zobaczyć na jarocińskich wystawach „7 Grzechów Głównych” oraz „#2_1/2”.

  EKSPERYMENTY to zbiór prac w rozbieżnej tematyce przedstawiający kilka lat hobbystycznej pracy artystycznej. Wystawa jest podsumowaniem dotychczasowych postępów oraz poszukiwań własnego stylu w malarstwie, rysunku i nie tylko. „Wśród prac dominuje akryl, ponieważ to od niego wszystko się zaczęło; moje pierwsze prace to obrazy w techince akrylu na płótnie. Po kilku latach zajęć zrozumiałam, że sztuka jest ważnym aspektem mojego życia i nie chcę z niej rezygnować. Całość dedykuję mojej mamie, która zapisała mnie na mój pierwszy plener.”

  Wystawa w ramach cyklu „Pierwsza odsłona”  O Związkach Młodzieży Wiejskiej w Wielkopolsce

  W niedzielę 10 lipca 2016 r. o godz. 15.00 w ratuszu odbędzie się promocja książki „Historia Związku Młodzieży Wiejskiej w południowej Wielkopolsce” pod redakcją Mirosława Łapy. Publikację wydano z inicjatywy wieloletniego przewodniczącego Zarządu Powiatowego ZMW w Kępnie – Władysława Markiewicza, który obecny będzie na spotkaniu w Jarocinie. Książka, wydrukowana na kredowym papierze i bogato ilustrowana, zawiera także fotografie i informacje o działaczach ZMW na Ziemi Jarocińskiej. Promocja odbędzie się z udziałem byłych członków zarządu tego związku m.in. z Warszawy, Poznania, Jarocina oraz Pleszewa.  Wystawa najlepszych okładek płytowych Konkursu 30/30

  Otwarcie wystawy w czwartek 07 lipca 2016 r. o godz. 15:00 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

  Wystawę można oglądać do 07 sierpnia 2016 r.

  Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu ogłosiła drugą edycję konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową 2015 roku. Konkurs przeznaczony jest dla grafików, których projekty graficzne okładek dla wydawnictw muzycznych (płyt kompaktowych, winylowych, itp.) zostały wydane w 2015 r. oraz do 29 lutego 2016 roku.

  Najlepsze projekty zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu w terminie od 21 kwietnia do 24 maja 2016 r. Wyboru, podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej edycji konkursu, dokona niezależne jury składające się z przedstawicieli branży muzycznej i grafików.

  W skład niezależnego jury, oceniającego projekty okładek w konkursie 30/30 weszli: Rosław Szaybo (przewodniczący Jury, grafik, plakacista, malarz), Piotr Bernatowicz (Dyrektor Galerii Miejskiej „Arsenał”), Marcin Kostaszuk (Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania), Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz muzyczny), Rafał Szenrok (Morski Studio Graficzne), Joanna Żabierek (Enea Spring Break Showcase Festival & Conference 2016, Agencja Artystyczna Go Ahead) oraz Mateusz Torzecki (kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, autor książki „Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych”).
  Jacaszkowe dekonstrukcje w jarocińskich kościołach

  Michał Jacaszek - kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej wystąpi trzykrotnie podczas Jarocin Festiwal 2016. Najpierw w nocy 6 lipca w ruinach 500-letniego kościoła pw. Św. Ducha wykona swoją reinterpretację stworzonej 25 lat temu płyty "Legenda" zespołu Armia. Następnego dnia w kościele św. Marcina usłyszymy materiał z jego autorskiego albumu "Pieśni" i "Kompletę" Stefana Wesołowskiego.

  Tomasz Budzyński - lider zespołu Armia szybko zgodził się na realizację specjalnie na Jarocin Festiwal 2016 pomysłu "zdekonstruowania" "Legendy" przez Michała Jacaszka i wykonania nowych interpretacji w ruinach XVI-wiecznego kościoła. Artyści współpracują ze sobą już od dłuższego czasu. Mimo znajomości i wspólnych doświadczeń muzycznych dla Tomasza Budzyńskiego wielką zagadką było to, co z "Legendą" może zrobić Michał Jacaszek. - Mówiąc szczerze, nie wiem, czego się spodziewać... Kilka dni temu w ruinach kościoła pw. Św. Ducha w Jarocinie pierwszy raz usłyszał reinterpretacje "Przebłysku" i "To czego nigdy nie widziałem". Założył słuchawki i czekał na pierwsze dźwięki. Po chwili pojawiły się pierwsze reakcje. - Oooo... Dobre. Jakiś taki... liryczny industrial. Ale to zrobił... Jak to będę śpiewał? Poczekaj... Niech sobie zanucę... Dam radę. Podoba mi się. I przeniósł się w czasie do 6 lipca, kiedy pierwszy raz z Michałem Jacaszkiem, Amadeuszem Amade Kaźmierczakiem (perkusja) i Kubą Bartoszewskim (waltornia) wystąpi w ruinach kościoła.

  Bilety wstępu na ten koncert w cenie 10 zł można nabywać w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Istnieje także możliwość zakupu poprzez wpłatę na konto Muzeum Regionalnego w Jarocinie: 04 8427 0009 0034 0005 2000 0001 z dopiskiem w tytule „Legenda II” i przesłanie potwierdzenia na adres: spichlerz@muzeumjarocin.pl Bilety będą do odbioru w Spichlerzu Polskiego Rocka do 6 lipca do godz. 22.00.

  Dnia 7 lipca o godz. 17.00 Michał Jacaszek wystąpi ponownie w Jarocinie, w kościele pw. św. Marcina. Najpierw wykona materiał z płyty "Pieśni", zawierającej interpretacje tradycyjnych utworów religijnych. Paweł Gzyl - dziennikarz muzyczny tak pisał o tym albumie: "Pieśni” z jednej strony zachwycają swą mistyczną prawdą i niezwykłym pięknem wywiedzionym z oryginałów, a z drugiej - zaskakują odwagą interpretacji i finezją aranżacji autorskiego ujęcia Jacaszka".

  Jarocińskie koncerty z udziałem Michała Jacaszka zakończy "Kompleta" - płyta kompozytora, skrzypka i aranżera Stefana Wesołowskiego. To opierający się na tekście modlitwy brewiarzowej utwór napisany na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę, za którą odpowiadał właśnie Michał Jacaszek.

  Trzy koncerty z udziałem Michała Jacaszka składają się na projekt "Trzy pieśni" współfinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Chrzest 966. Koncerty w kościele św. Marcina nie będą biletowane.


  Tomasz Budzyński i Michał Jacaszek podczas pracy nad projektem "Rimbaud"
  W Muzeum rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji ekspozycji stałej, która w 2018 r. otwarta zostanie w jarocińskim pałacu Radolińskich. Jury Sądu konkursowego oceniło 4 prace, spośród których za najlepszą uznano koncepcję zaproponowaną przez firmę NEW AMSTERDAM z Krakowa, która wcześniej tworzyła m.in. Podziemia Rynku w Krakowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni czy Muzeum Katyńskie w Warszawie. Autorzy zwycięskiej pracy otrzymają nagrodę w wysokości 20 tys. zł brutto i zostaną zaproszeni do negocjacji w sprawie ustalenia warunków opracowania szczegółowej dokumentacji wykonawczej wystawy.

  W uzasadnieniu Sąd konkursowy podkreślił, że Zwycięski projekt w największym stopniu spośród złożonych prac odwołuje się do założeń scenariusza ekspozycji oraz w warstwie opisowej kreatywnie i twórczo rozwija jego wytyczne. Proponowana koncepcja projektowa ekspozycji obiecuje zaangażowanie widza w jej odbiór w maksymalnym zakresie oraz stwarza największy potencjał do opracowania końcowego projektu plastycznego i funkcjonalno-przestrzennego wystawy stałej.

  Wizualizacje wszystkich konkursowych prac można oglądać w jarocińskim Muzeum Regionalnym (Ratusz - II piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00, środy 8.00 - 18.00, niedziele 14.00 - 18.00.


  NOC MUZEÓW 2016


  ZAPRASZAMY


  ZAPRASZAMY
  MICHAŁ STACHOWIAK – PLAKATY NA ROK SZEKSPIROWSKI

  Michał Stachowiak - jarociński grafik i ilustrator, autor plakatów teatralnych związanych ze sztukami Williama Shakespeara.

  Prezentowane prace są efektem dziesięcioletniej współpracy Michała z amatorskim teatrem SHAKESPEARE AT TRAQUAIR ze Szkocji. Współpraca ta rozpoczęła się podczas kilkuletniego pobytu autora na Wyspach Brytyjskich. Od 2006 roku Michał zaprojektował w sumie 17 plakatów dla tego teatru, tworzonego przez grupę pasjonatów i wielbicieli twórczości Szekspira. Trwający właśnie Rok Szekspirowski jest dobrym pretekstem, aby wyciągnąć je z szuflady i przedstawić szerszej publiczności. Warto również dodać, że plakaty Michała zostały dostrzeżone i docenione przez nowojorskich artystów - Mirko Ilića oraz Stevena Hellera, którzy zamieścili 7 prac Michała w swojej najnowszej książce “Presenting Shakespeare: 1,100 Posters from Around the World”.
  O Konstytucji 3 Maja

  Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Czwartków Regionalnych. Tym razem wygłoszona zostanie prelekcja pt. "Uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 r." Wykład przedstawi dr Marek Kozłowski – historyk, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu. Spotkanie odbędzie się w czwartek 21 kwietnia o godz. 16.30 w ratuszu, II piętro.


  Kartografia Ziemi Jarocińskiej w ramach Czwartków Regionalnych

  Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na kolejny wykład w ramach Czwartków Regionalnych. Tym razem prelekcję pod tytułem „Kartografia topograficzna Ziemi Jarocińskiej od końca XVIII w. do połowy XX w.” wygłosi Łukasz Witczak. Wykład odbędzie się 31 marca o godzinie 1630 w muzeum w ratuszu.

  W czasie wystąpienia prelegent omówi okoliczności i proces powstawania map oraz ich treść na przykładach z Ziemi Jarocińskiej. Spotkanie zainteresuje każdego, kto ciekawy jest dawnego wyglądu miejscowości naszego regionu oraz tego, jak zmieniała się ta okolica na przestrzeni trzech stuleci. Dzięki archiwalnym mapom zobaczyć będzie można jak kiedyś zlokalizowane były tutaj dwory, folwarki, karczmy, wiatraki, młyny wodne, owczarnie, targi bydła, osady olęderskie i inne, które tereny były zabudowane, a które zalesione oraz jak przebiegały drogi, powstawały niektóre stawy, czy też zmieniały bieg rzeki. Mapy, które zaprezentowane zostaną podczas wykładu, pochodzą w dużej mierze ze zbiorów bibliotek niemieckich i nie były dotąd znane dla szerszego grona odbiorców.

  Łukasz Witczak pochodzi z Łuszczanowa. Jest doktorantem w Zakładzie Ekologii Krajobrazu na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Naukowo zajmuje się m.in. problematyką kartografii pruskiej i rekonstrukcji zmian krajobrazowych w okresie nowożytnym w odniesieniu do terenu Wielkopolski oraz przyrodniczych uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego.
  Wystawa pt. "Dzieła wielkich mistrzów" – REKRUTACJA

  Galeria Skarbczyk w Jarocinie ponawia ubiegłoroczny pomysł facebookowej grupy „Plastycy z Jarocina i okolic” dotyczący organizacji wystawy zbiorowej. Tym razem motyw przewodni dotyczy interpretacji dzieł wielkich mistrzów.

  Każdy, kto zajmuje się jakąkolwiek dziedziną sztuk wizualnych, zamieszkuje w powiecie jarocińskim lub powiatach przyległych i ma ukończone 18 lat, może zgłosić jedną pracę tematyczną, będącą reprodukcją lub interpretacją wybranego dzieła sztuki. Technika wykonania dowolna (malarstwo, grafika, rzeźba, instalacja, video, projektowanie graficzne).

  Prace wykonane we własnym zakresie, na własny koszt, wraz z KARTĄ ZGŁOSZENIA można przynosić do Muzeum Regionalnego w Jarocinie (Rynek-Ratusz) w godzinach:

  poniedziałek - wtorek, czwartek - piątek 8:00 - 16:00
  środa 8:00 - 18:00
  niedziela 14.00 - 18.00

  Termin składania prac upływa 16 września 2016 r. o godz. 16:00.

  Przewidywany czas realizacji wystawy przypadnie na październik - listopad 2016 r. w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

  KARTĘ ZGŁOSZENIA można pobierać pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/0B8N_OROGbWPtZ1JVWnFDYUhpRGM/view?usp=sharing

  Dodatkowych informacji udziela Filip Fajfer.

  email: skarbczyk@muzeumjarocin.pl
  tel. 62 747 88 03 (Skarbczyk) lub 62 747 34 49 (Ratusz)  Tomasz Bartkowiak – fotografia: „Moje miasto inne spojrzenie” i „Z głową w chmurach”

  Otwarcie wystawy w piątek 29 kwietnia 2016 r. o godz. 18:30 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

  Wystawę można oglądać do 01 czerwca 2016 r.

  Tomasz BARTKOWIAK ur. 1971 – człowiek, dla którego fotografia to przede wszystkim wielka pasja. W jego życiu obecna była od młodzieńczych lat. Połączona z zamiłowaniem do rajdów, wyścigów samochodowych oraz lotnictwa, w tym właśnie kierunku ukierunkowała głównie jego dorobek artystyczny.

  Tomasz Bartkowiak to Absolwent Studium Instruktorów Fotografii i Technik Audiowizualnych przy WCEO w Warszawie. Fotoreporter kontraktowy Światowej Agencji Informacyjnej Reutersa, fotoreporter magazynu motoryzacyjnego „Rally and Race”, akredytowany reporter Driftingowych Mistrzostw Polski i serii wyścigów Drift Open. Człowiek bawiący się w ekstremalną fotografię lotniczą na wysokościach przelotowych oraz stały bywalec podniebnych emocji na lotniskach zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Motywem jego wielu zdjęć jest ruch zatrzymany w kadrach. Swój aparat kieruje zawsze tam, gdzie widzi piękno otaczającej go przyrody – zwierząt, ukochanego miasta, wspaniałych krajobrazów oraz kobiecego ciała.

  Na ekspozycji przybliżone zostaną dwa zagadnienia tematyczne spośród bogatej kolekcji fotograficznej autora. Pierwsza wystawa, eksponowana na dolnych kondygnacjach Skarbczyka, nosi tytuł „Moje miasto inne spojrzenie”. Prezentuje Jarocin zrobiony z lotu ptaka z pokładu wojskowego śmigłowca „Sokół” oraz Jarocin nocą: zarówno ten „przyziemny”, jak i ten widziany z wieży kościoła św. Marcina.

  Druga wystawa, nosząca tytuł „Z głową w chmurach”, to nietypowe ujęcia samolotów pasażerskich przelatujących nad naszym miastem, wykonane za pomocą teleskopu astronomicznego. Wśród nich znajduje się m.in. jedno z ostatnich zdjęć zaginionego dwa lata temu Boeinga, należącego do malezyjskich linii lotniczych. Całość wystawy wzbogacona została zdjęciami z podejść do lądowania na takich lotniskach jak Poznań Ławica czy chorwacki Split. Jest tu również fotografia samolotu prezydenckiego Tupolewa o bocznym numerze 101 z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie.

  Materiały TV na antenach TVN i TV Puls:

  https://www.youtube.com/watch?v=Sz7TgNrJPSU

  https://www.youtube.com/watch?v=mfbU2UoTe1Q

  http://kontakt24.tvn24.pl/boeing-777-miesiac-przed-katastrofa-zlapany-nad-jarocinem-19-03,2370334,ugc
  Nowa wystawa w muzeum

  Dnia 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji dwa dni później w muzeum w ratuszu miało miejsce otwarcie tematycznej ekspozycji “Milcząc, wołają”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Gośćmi specjalnymi na wernisażu byli Piotr Życieński - pomysłodawca wystawy i autor zdjęć oraz dr Agnieszka Łuczak - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu. Ekspozycja poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego na warszawskich Powązkach w Kwaterze Ł w latach 2012-2014.
  Włodzimierz Włoch – „Pocztówki z Islandii”: wystawa fotograficzna dokumentująca podróż na Islandię

  Otwarcie wystawy w sobotę 19 marca 2016 r. o godz. 19:00 w Galerii Skarbczyk (Jarocin, ul. Park 1)

  Wystawę można oglądać do 22 kwietnia 2016 r.

  Islandia. Kraina elfów, ognia i lodu z przewspaniałymi widokami na spektakularne lodowce, a do tego gejzery, gorące siarkowe błota, wulkany, piękne pola lawy, kratery i wspaniałe huczące wodospady. Nic tylko podróżować i fotografować! Zapraszam na "Pocztówki z Islandii" - wystawę kilkunastu zdjęć z krótkiego wypadu na północ Europy, do krainy, gdzie żyje więcej owiec niż ludzi:)

  Włodzimierz Włoch (ur. 1983 r.) Z zamiłowania użytkownik aparatu fotograficznego. Na co dzień odpowiada m.in. za promocję projektów unijnych realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jest także etatowym fotografem zarządcy narodowej sieci linii kolejowych. Zdjęcia można oglądać na oficjalnym profilu spółki na Instagramie: instagram.com/polskie_linie_kolejowe

  Wystawa w ramach cyklu spotkań podróżniczych „Ciekawe miejsca, ciekawe ludzie” organizowanych przez Muzeum w partnerstwie z Punktem Informacji Turystycznej i Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin.
  Ciekawe miejsca, ciekawi ludzie

  Muzeum Regionalne w Jarocinie w partnerstwie z Punktem Informacji Turystycznej i Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin rusza z nowym cyklem spotkań podróżniczych pt. „Ciekawe miejsca, ciekawi ludzie”.

  Spotkania otwiera relacja Michała Nowaka z autostopowej wyprawy po Rumunii, która odbędzie się w piątek 19 lutego 2016 r. o godz. 18.30 w Galerii Skarbczyk.

  Spotkaniu towarzyszy wystawa zdjęć Michała, która potrwa do 30 marca 2016 r.
  Wernisaż wystawy o Żołnierzach Wyklętych

  Dnia 3 marca o godz. 13.00 w jarocińskim muzeum w ratuszu odbędzie się wernisaż wystawy "Milcząc, wołają", przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Jej głównym tematem są poszukiwania szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzone na warszawskich Powązkach w latach 2012-2014.

  Autorem koncepcji i wszystkich współczesnych fotografii jest Piotr Życieński, który będzie także gościć na otwarciu ekspozycji. Wystawę będzie można oglądać do 29 marca.

  Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych, który ogłosiła Rada Miejska naszego miasta. Jarocin uczci tym samym Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Patronat nad obchodami Roku Żołnierzy Wyklętych w Jarocinie w 2016 r. objął Instytut Pamięci Narodowej.
  Spotkanie poświęcone Romanowi Dmowskiemu i działaczom narodowym Ziemi Jarocińskiej

  Muzeum Regionalne zaprasza na spotkanie poświęcone Romanowi Dmowskiemu i działaczom narodowym Ziemi Jarocińskiej.

  Gościem specjalnym spotkania będzie dr Rafał Sierchuła z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

  O lokalnych działaczach narodowych opowie Piotr Solarski.

  Spotkanie odbędzie sie w czwartek 11.02.2016 w jarocińskim ratuszu o godz. 18:00.

  Podnieś do góry