» Dzisiaj jest sobota, 15 czerwca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2018 =—


Delegaci z powiatu jarocińskiego na Sejmie Dzielnicowym 1918 r.

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na wykład Andrzeja Gulczyńskiego z Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, poświęcony Polskiemu Sejmowi Dzielnicowemu. Obradował on w dniach 3-5 grudnia 1918 r. Składał się z 1399 przedstawicieli Polaków zamieszkujących ziemie pozostające w granicach Niemiec. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa przedstawiająca sylwetki wybranych delegatów na ten parlament z powiatu jarocińskiego. Przedstawiono na niej m.in. postaci księży – Jana Donata proboszcza z Mieszkowa, Kazimierza Janke proboszcza z Kotlina oraz Antoniego Nowaka proboszcza z Jaraczewa, a także przedsiębiorców: Mieczysława Domagalskiego czy też Franciszka Basińskiego. Okolicznościową ekspozycję przygotowało PTPN we współpracy z jarocińskim muzeum. Na wykład zapraszamy we wtorek 4 grudnia do Muzeum w Jarocinie (ratusz), godz. 17.00.

Wystawa przygotowana została w ramach projektu "Przed Powstaniem: Jarociniacy na Polskim Sejmie Dzielnicowym i w pracy organicznej", dofinansowanego przez Gminę Jarocin, realizowanego przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół nauk we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie.Historyczne wyprawy Piotra Marchwiaka

"Moje wyprawy historyczne po Ziemi Jarocińskiej" Piotra Marchwiaka znów dostępne! W 10. rocznicę śmierci Autora Fundacja 750-lecia Jarocina, przy współpracy z muzeum, wznowiła wydanie książki sprzed ośmiu lat. W publikacji znajdują się artykuły historyczne, które Piotr Marchwiak przez lata zamieszczał na łamach "Gazety Jarocińskiej". Autor z prawdziwą pasją przybliżał mieszkańcom ziemi jarocińskiej przeszłość ich małej ojczyzny.

W drugim wydaniu zachowana została podstawowa konstrukcja pracy. W kilkunastu miejscach dodano nowe fotografie, które lepiej ilustrują opisywane zagadnienia historyczne. Publikację nabyć można w jarocińskim muzeum w cenie 35 zł.Jan Paweł II na monetach i medalach

W jarocińskim ratuszu oglądać można ekspozycję przygotowaną z okazji 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Na wystawie zaprezentowano walory numizmatyczne i medaliony upamiętniające pontyfikat papieża Polaka, pochodzące ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów – byłych członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oddział w Kaliszu. Przygotowana ekspozycja obejmuje polskie monety kolekcjonerskie i obiegowe, monety zagraniczne, zestawy rocznikowe 1979-2005 Watykan, monety Euro oraz medale przypominające najważniejsze wydarzenia z pontyfikatu. Okolicznościowe numizmaty i odznaki z wizerunkiem Jana Pawła II były wybijane najczęściej z okazji jego licznych pielgrzymek do wielu krajów. Wizerunek papieża widnieje też na monetach państw, w których chrześcijaństwo nie jest religią dominującą, a także krajów muzułmańskich.

Zgromadzone w trzech gablotach zbiory oglądać można do końca roku.W drodze do niepodległości

Jeszcze do końca lutego zapraszamy do jarocińskiego ratusza na wystawę zatytułowaną „W drodze do niepodległości”. Ekspozycję otwierają zdjęcia i dokumenty obrazujące rozwój Jarocina na początku XX w. Zwiedzający zobaczyć na niej mogą bogaty zbiór fotografii, dokumentujących udział mieszkańców ziemi jarocińskiej w I wojnie światowej. Na wystawie znalazły się również pamiątki związane ze służbą wojskową jarociniaków w Armii Błękitnej. Fragment ekspozycji zainscenizowano na zasieki kolczaste, a także zaprezentowano broń używaną w tamtym czasie – karabiny oraz bagnety.„Mistrzowskie jak rzadko które… Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce”

Peter Joseph Lenné (1789-1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Wpłynął nie tylko w decydującym stopniu na ukształtowanie krajobrazów parkowych Berlina i Poczdamu, lecz działał również stylotwórczo jako artysta-ogrodnik we wszystkich prowincjach historycznych, pozostawiając liczne założenia parkowe do dziś decydujące o charakterze miejscowego krajobrazu. Architektowi temu przypisuje się również rozplanowanie parku Radolińskich w Jarocinie.

Dzieła Lenné poza granicami Niemiec popadły w zapomnienie. Prezentowana wystawa zaprasza do odkrycia zaprojektowanych przez niego ogrodów na wschód od Odry. Oferując przegląd założeń krajobrazowych tego wybitnego architekta, ekspozycja przedstawia przykłady wybitnych realizacji i szkicuje ich obecny stan. Uwaga przy tym skupiona jest na założeniach parkowych Lenné położonych na terenie Śląska, województwa lubuskiego i Pomorza. Wystawa bazuje na wynikach projektu badawczego, zainicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu, realizowanego we współpracy z partnerami w Niemczech i Polsce. W Jarocinie ekspozycję oglądać można do końca stycznia 2019 r. w Pałacu Radolińskich. Wstęp wolny.W niedzielę 23 września o godz. 16.30 odbędzie się w pałacu Radolińskich promocja książki dr. Leona Idaszewskiego WSPOMNIENIA WYGNAŃCA I WIĘŹNIA Z JAROCINA.

Autor (1878-1956) był znanym w środowisku lokalnym lekarzem, społecznikiem, działaczem samorządowym, wygnańcem, więźniem obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Oświęcimiu. Trudne przeżycia wojenne stały się dla niego impulsem do spisania wspomnień, które przybrały niecodzienną, wierszowaną formę. Sporo miejsca poświęca w nich autor Jarocinowi, pisząc o nim i jego mieszkańcach ciepło i z wielkim sentymentem. Wraca pamięcią do czasów dzieciństwa i młodości, przywołując kolegów, przyjaciół, nauczycieli. W sposób obrazowy i bardzo naturalistyczny opisuje realia wojenne oraz rzeczywistość więzienną i obozową. Nie stroni przy tym od osobistych refleksji oraz otwartego wyrażania własnych opinii, poglądów i przekonań politycznych. Oryginalny tekst spisany przez dr. Idaszewskiego uzupełniają bardzo emocjonalne wspomnienia o nim zebrane wśród najbliższej rodziny.

W spotkaniu promującym książkę weźmie udział wnuk dr. L. Idaszewskiego – pan Jacek Kranz, który przyczynił się do wydania publikacji.

WSPOMNIENIA WYGNAŃCA I WIĘŹNIA Z JAROCINA będzie można kupić w dniu promocji w pałacu Radolińskich, później dostępna będzie w sprzedaży w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (Ratusz – II piętro) oraz w Czytelni pod Ratuszem.Wystawa klocków Lego w sobotę dnia 2 czerwca będzie wyjątkowo nieczynna. Przepraszamy.PASJA ZBUDOWANA Z  KLOCKÓW LEGO ®
do zobaczenia w Jarocinie!

 

Muzeum Regionalne w Jarocinie zaprasza na wyjątkową wystawę, która jest unikalnym zbiorem modeli z klocków LEGO®.

Ta niepowtarzalna kolekcja klocków LEGO zaczęła powstawać ponad 35 lat temu. Dziś tworzy wyjątkowy przekrój historii duńskich zabawek. Zbiory są własnością jednej rodziny, która dzieli się wzajemnie wspólnym hobby.

Wystawę oglądać można w jarocińskim pałacu Radolińskich Dla odwiedzających organizatorzy przygotowali m.in. unikalne, ogronme miasto LEGO City z wielkimi budowlami świata takimi jak wieża Eiffla, Krzywa Wieża w Pizie czy słynna opera w Sydney, serie NINJAGO, Star Wars™, HARRY POTTER, Wikingowie czy przepełniony bajeczną tajemniczością świat ELVES. Niewątpliwą przyjemnością dla dziewczynek i ich mam jest platforma miasteczka Heartlake City z modelami LEGO Friends. Warto zajrzeć również do wnętrza autorskiego projektu – Jaskinia Batmana™, zbudowanej z ponad 25.000 klocków.

Po wnikliwym obejrzeniu wystawy można samemu oddać się pasji i zasiąść do stanowiska z klockami LEGO, by budować własne dzieła. Przyjemność gwarantowana nie tylko dla dzieci.

  • Miejsce wystawy:JAROCIN, PAŁAC RADOLIŃSKICH
  • Godziny otwarcia:poniedziałek – piątek 8.00 – 16.00

sobota – niedziela 14.00 - 18.00

  • Czas trwania:19.05 – 10.06.2018
highslide highslide highslide highslide

Noc Muzeów 2018.Pierwsze wielkie przedsięwzięcie budowlane w jednej wsi. Wilhelmswalde (Radliniec) i niemieckie projekty dla terenów wiejskich w okupowanej Polsce

Projektowanie wsi należało do jednej z priorytetowych dziedzin zaprowadzania nowego porządku na terenach polskich opanowanych przez Niemców. Racjonalnie zorganizowane gospodarstwa były dopasowane do narzuconej z góry wizji niemieckiej rodziny, a ich dobra organizacja miała sprzyjać wzrostowi produkcji rolniczej na tych terenach. Spośród licznych planów jako pierwsza zrealizowana została wzorcowa wieś pod Jarocinem – Wilhelmswalde (Radliniec). Do dzisiaj w prawie niezmienionym stanie zachowały się tam charakterystyczne zabudowania z czerwonej cegły, a w niektórych domach także elementy oryginalnego wyposażenia.

Czy wieś Wilhelmswalde była wyjątkowym przypadkiem? Przez kogo zostały zaprojektowane i zbudowane wzorcowe zabudowania? Jak funkcjonowały na co dzień gospodarstwa niemieckich rolników? Jak miały wyglądać inne wsie na terenach okupowanych i wcielonych do III Rzeszy?

Podczas czwartkowego wykładu odpowiedzi na te pytania udzieli dr Aleksandra Paradowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorka publikacji poświęconych architekturze międzywojennej, w tym książek: „Przeciw chorobie. Architektura szpitalna Wielkopolski w dwudziestoleciu międzywojennym” (Poznań 2015) oraz „Na Starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy” (wraz z Piotrem Kordubą, Poznań 2012). Wykład jest związany z przygotowywaną książką, poświęconą architekturze nazistowskiej na terenie Warthegau, i stanowi kontynuację prelekcji, jaka odbyła się w Muzeum Regionalnym w Jarocinie w listopadzie ubiegłego roku.

Wykład odbędzie się w czwartek 17 maja o godz. 17.00 w ratuszu (II piętro).

highslide highslide

Jarocin znów pierwszy!

Odwiedź pierwszą w Polsce budkę niepodległości, znajdującą się na naszym rynku!

To przearanżowana i zrewitalizowana budka telefoniczna. Jest tu umieszczony aparat telefoniczny, ale nikt nie może z niego zadzwonić - może wsłuchać się w historię odtwarzaną w słuchawce. Owa historia jest wyjątkowa i szczególna - to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niezwykłą podróż zabiorą nas bohaterowie, którzy mieli największy wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości (Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Jędrzej Moraczewski i Józef Haller), ale także powstańcy wielkopolscy z ziemi jarocińskiej: Zbigniew Ostroróg Gorzeński, Euzebiusz Basiński, Michał Hybiak, Jan Klimek, Czesław Pawłowski.

Obsada aktorska jest znakomita! Mariusz Gołaj (Józef Piłsudski), Jarosław Tomica (Jędrzej Moraczewski), Jacek Sikora (Józef Haller), Marcin Mrowca (Ignacy Paderewski), Jan Żórawski (Ignacy Daszyński), Tomasz Lipka (Roman Dmowski) oraz Kamil Dawid Gałuszka (Wincenty Witos).

Mozaikę opowieści wypełniają unikatowe fotografie wkomponowane w ściany instalacji. W rocznicę najważniejszych wydarzeń Budka zadzwoni, zapraszając do odebrania telefonu. Gdy w porę podniesiemy słuchawkę, usłyszymy wieści rodem sprzed stu lat! Narratorem galerii zdjęć oraz dzwoniącego kalendarium jest aktorka i wokalistka, Dorota Kołodziej.

Autorem instalacji jest Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna.

Oficjalnymi partnerami projektu są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz portal JPILSUDSKI.ORG.Zabierz żonkila do domu

245 żonkili wręczono przechodniom na jarocińskim rynku, upamiętniając w ten sposób los 245 ofiar holokaustu urodzonych na terenie ziemi jarocińskiej. W akcję, zorganizowaną przez jarocińskie muzeum, włączyli się harcerze z 7 WDH "Powstańcy" im. Jędrusia Szwajkerta z Cielczy. Inicjatywa upamiętnia 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

highslide highslide highslide highslide

AKCJA: POWSTANIE. Skanujemy, oddajemy, nagradzamy!

100. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkopolski i Polski, jest znakomitą, a być może ostatnią szansą na wydobycie z szaf, szuflad i albumów rodzinnych Wielkopolan pamiątek dotyczących powstania, jego genezy, przebiegu, uczestników i następstw.

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia, pocztówki, pamiętniki, listy, dokumenty, przedmioty związane z powstaniem wielkopolskim, przynieście je do nas!  My je zeskanujemy i oddamy, a właścicieli najciekawszych pamiątek nagrodzimy!

Utworzymy z nich wirtualną kolekcję dostępną na portalach cyryl.poznan.pl i 27grudnia.pl oraz plenerową wystawę w 12 wielkopolskich miastach.

Czekamy w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, Rynek Ratusz, 22 kwietnia (niedziela) od godziny 14.00 do 18.00 oraz w Poznaniu w pracowni digitalizacyjnej CYRYL, ul. Ratajczaka 44, w każdą środę do końca maja od godziny 8.00 do 16.00

Szczegóły akcji www.wmposnania.pl www.cyryl.poznan.pl

Biuro Poznań Kontakt 61 646 33 44.Muzeum Regionalne w Jarocinie
ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na staż
w Spichlerzu Polskiego Rocka w 2018 r.

              
O odbycie stażu mogą ubiegać się osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jarocinie i spełniające wymogi określone w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o składanie podań wraz z CV osobiście lub drogą pocztową w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jarocinie, ul. Rynek – Ratusz, 63-200 Jarocin do dnia 15 kwietnia 2018 r.
Dodatkowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu: 62/747-34-49.

Dokumenty należy składać w zamkniętej kopercie, adresowanej na Muzeum Regionalne w Jarocinie, z dopiskiem STAŻ. Na kopercie należy umieścić imię i nazwisko oraz adres składającego dokumenty.

Z kandydatami odbędą się rozmowy kwalifikacyjne, na podstawie których zostanie dokonany wybór stażysty.

Wymagania dotyczące wykształcenia:
- wykształcenie średnie
- preferowane wyższe na kierunkach związanych z kulturoznawstwem, historią lub pokrewne

Zakres zadań wykonywanych na stanowisku stażysty:
- współudział w organizowaniu i prowadzeniu działań promocyjnych oraz edukacyjnych
- obsługa punktu informacyjnego
- pomoc w przygotowaniu wydarzeń edukacyjno-muzealnych oraz imprez kulturalnych organizowanych przez Muzeum (koncerty, spotkania, wystawy czasowe itp.)
- wykonywanie prac administracyjno-biurowych
- pomoc przy organizacji Jarocin Festiwal 2018

Wymagania dodatkowe:
- komunikatywność, otwartość
- wysoka kultura osobista
- umiejętność pracy z dziećmi i młodzieżą
- wiedza z zakresu historii muzyki rockowej


„Mona Lisa” w jarocińskim muzeum

„Mona Lisa” i „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci, „Stańczyk” J. Matejki, „Żydówka z pomarańczami” A. Gierymskiego oraz ponad sto innych prac można będzie obejrzeć w jarocińskim muzeum od niedzieli, 8 kwietnia. Autorką wszystkich „obrazów” jest hafciarka, Barbara Lison, która tworzy je techniką haftu krzyżykowego.

B. Lison pochodzi ze Środy Wielkopolskiej, ale od kilkudziesięciu lat mieszka w Jarocinie. Hafem krzyżykowym zainteresowała się dawno temu dzięki swojej córce, która jako pierwsza próbowała sił w tej dziedzinie. Dziś to Pani Barbara każdą wolną chwilę poświęca haftowaniu, które stało się jej największą pasją. Niektóre, mniejszych rozmiarów prace, powstają w dwa tygodnie, innym trzeba poświęcić nawet dwa miesiące. Efekty są jednak imponujące, o czym przekonać się można odwiedzając jarocińskie muzeum.

„Pozytywnie zakręcona… igłą i nitką” to kolejna muzealna wystawa z cyklu „Człowiek z pasją”, w ramach którego jarociniacy dzielą się z publicznością swoimi zainteresowaniami i kolekcjami. Ekspozycja czynna będzie do 15 maja.
Józef Czapski – świadek XX wieku

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza na prelekcję pt. "Józef Czapski – świadek XX wieku", która odbędzie się w ratuszu (II piętro) w czwartek 15 marca 2018 r. o godz. 17.00. O wybitnym malarzu, literacie, eseiście oraz wojskowym, zmarłym równo 25 lat temu, mówić będzie historyk z Kalisza, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Marek Kozłowski.

Życiorys Józefa Czapskiego łączy losy artysty i świadka epoki. W 1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej i był więziony przez Armię Czerwoną w Starobielsku. Po układzie między rządem radzieckim i polskim (układ Sikorski–Majski) wyszedł na wolność i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR dowodzonych przez gen. Władysława Andersa. Dostał rozkaz odnalezienia na terenie Związku Radzieckiego polskich oficerów i żołnierzy, którzy więzieni w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku, zostali – jak Czapski przypuszczał – rozstrzelani wiosną 1940 r.


O Gestapo, XIX-wiecznej parafii i archiwalnych mapach

Nowe „Zapiski Jarocińskie” już w sprzedaży! W numerze podjęte zostały tematy, które do tej pory były słabo rozpoznane, lub wręcz nie pisano o nich wcale. Artykuły otwiera tekst Tomasza Cieślaka z IPN poświęcony placówce Gestapo w Jarocinie. Formacja ta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i znienawidzonych instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego III Rzeszy. Lokalna struktura tej organizacji obejmowała – oprócz jarocińskiego – także powiaty średzki, śremski i wrzesiński. Na szczególną uwagę zasługuje tu działalność Ericha Stielaua, który szefował Gestapo w Jarocinie w latach 1940-1942. Znany był nie tylko ze swej zbrodniczej działalności, ale także pazerności i żądzy posiadania. Zachłanność właśnie doprowadziła go do zguby.

W dalszej części znajduje się artykuł Łukasza Witczaka poświęcony kartografii topograficznej ziemi jarocińskiej od połowy XVII w. do połowy XX w. Cennym uzupełnieniem warstwy tekstowej są niemieckie mapy, dotąd niepublikowane lokalnie, pochodzące z zasobów berlińskiego archiwum. Historię Jarocina drugiej połowy XIX w. przybliża artykuł Ilony Kaczmarek. Autorka opisuje w nim działalność ks. Wojciecha Lewandowskiego, który w latach 1848-1868 pełnił urząd proboszcza w parafii pw. św. Marcina. Numer zamyka tekst Błażeja i Przemysława Muzolfów w dziale „Materiały archeologiczne”. Autorzy przedstawili w nim wyniki badań przeprowadzone w 2015 r. przy reliktach poszpitalnego kościoła pw. Św. Ducha w Jarocinie.Podnieś do góry