» Dzisiaj jest piątek, 14 czerwca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2021 =—


Nieczynne muzeum

W dniach 14-16 grudnia br. muzeum w ratuszu będzie wyjątkowo nieczynne. Przepraszamy.


"Jarociniaków drogi do niepodległości" - fotorelacja

Dzień 11 listopada. To było piękne popołudnie w JOK Jarocin. Najpierw autorski koncert „95", który po ośmiu latach znów wybrzmiał na żywo. Następnie finał lokalnego projektu i pokaz filmów stworzonych przez uczniów jarocińskich szkół ponadpodstawowych: Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2.

Projekt realizowany był przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, w partnerstwie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie. Dofinansowano go ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego Niepodległa. Wsparła go też finansowo Gmina Jarocin.

Zdjęcia: Natalia Pluta.

highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide highslide

Ścieżki życia. Polacy w południowej Hesji: Frankfurt, Darmstadt, Wiesbaden i okolice

Od 11 listopada 2021 roku w holu pałacu Radolińskich w Jarocinie będzie można zobaczyć wystawę Ścieżki życia. Polacy w południowej Hesji przygotowaną przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt.

Wystawa przedstawia historie Polaków, których życie związane było z terenami położonymi w zachodniej części Niemiec, u zbiegu rzek Ren i Men, w krajach związkowych Hesja, Nadrenia-Palatynat i Bawaria. Treść podzielona jest na kilkanaście sekcji tematycznych – Nauka, Praca, Kościół, Sport, Kultura, Literatura, Sztuka, Muzyka, Pomoc dla Polski, Żydzi, Praca przymusowa, Procesy oświęcimskie, Displaced People, Potomkowie.

W Hesji położone jest Schlüchtern miasto partnerskie Jarocina. Partnerstwo między miastami trwa nieprzerwanie niemal 20 lat, od roku 2003. Pierwsze oficjalne kontakty szybko przerodziły się w serdeczne relacje koleżeńskie a nawet przyjacielskie. Wspólne działania na polu kulturalnym, społecznym, sportowym i edukacyjnym cały czas przyczyniają się do pokonywania dzielących barier. Wystawa Ścieżki życia, poprzez spojrzenie na losy konkretnych osób, pozwala lepiej zrozumie tło trudnych polsko-niemieckich stosunków, ale również poznać motywy, dla których wielu rodaków na swoją drugą ojczyznę wybrało naszych zachodnich sąsiadów.

Wystawa potrwa do końca grudnia 2021 roku. Można ją zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00.

Wystawę udostępniło Biuro Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.„Jarociniaków drogi do niepodległości”

W ramach obchodów Dni Patrona Miasta zapraszamy na koncert lokalnych piosenek patriotycznych, podczas którego usłyszymy utwory znane z widowiska „95”. Zaprezentowano je raz w Jarocinie w 2013 roku, w ramach obchodów okrągłej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Autorskie piosenki, napisane przez Tomasza Jankowskiego, znów wybrzmią na żywo! Wykonane zostaną w rockowym stylu.

Po koncercie odbędzie się premiera filmów, stworzonych przez młodzież jarocińskich szkół ponadpodstawowych: LO im. Tadeusza Kościuszki w Jarocinie, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. Poświęcone one będą wybranym postaciom ziemi jarocińskiej, które odegrały istotną rolę w działaniach niepodległościowych w naszym regionie.

Zapraszamy w czwartek 11 listopada, godzina 17.00, JOK Jarocin. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie dostępne są w JOK Jarocin, Kamienicy Kultury oraz Spichlerzu Polskiego Rocka. Zadanie realizowane jest w partnerstwie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Wsparła go też finansowo Gmina Jarocin.


Nieczynny numer telefonu

Do końca tygodnia (7 listopada 2021 r.) nieczynny będzie w pałacu numer telefonu: 62/747-34-49. Prosimy o kontakt pod numerem komórkowym: 531-721-629. Za zmiany przepraszamy.


Nowa okolicznościowa publikacja

„Internierungslager Zerkheim. Niemiecki obóz przesiedleńczy w Cerekwicy” to nowe okolicznościowe wydawnictwo Muzeum Regionalnego w Jarocinie i Fundacji 750-lecia Jarocina. Przygotowane zostało w związku z odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Cerekwicy, która przypomina o wydarzeniach z 1939 r. Uroczystość ta miała miejsce 26 października br. Tablica, ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie, upamiętnia istniejący tu na początku wojny niemiecki obóz przesiedleńczy dla Polaków – mieszkańców ziemi jarocińskiej. W książeczce zamieszczono krótki rys historyczny cerekwickiego obozu, a także wspomnienia kilku przetrzymywanych tu osób. Dopełnieniem zawartości jest lista więzionych w Cerekwicy mieszkańców.

Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Banku Spółdzielczego w Jarocinie. Wydawnictwo dostępne jest w zbiorach bibliotecznych instytucji kultury. Wypożyczyć można je m.in. w jarocińskim muzeum (ratusz).


Prawdziwe krowy nie są fioletowe!

Czy na dębie mogą rosnąć jabłka i czy istnieją rośliny, które lubią mięso? Jakie stworzenia są bardziej pracowite niż pszczoły i co ślimak ma wspólnego z kobiecą urodą? O tych i wielu innych ciekawostkach przyrodniczych opowie Wacław Adamiak podczas spotkania autorskiego promującego jego najnowszą książkę zatytułowaną „Prawdziwe krowy nie są fioletowe”.

Wacław Adamiak jest przyrodnikiem oraz popularyzatorem wiedzy przyrodniczej, autorem książek i wielu publikacji naukowych poświęconych temu tematowi. Z zamiłowaniem przedstawia w nich różnorodność lokalnej przyrody, zachęca do uważnego jej poznawania i odkrywania, pokazuje jak wiele satysfakcji daje obserwowanie natury. Najnowsza książka stanowi zbiór tekstów jego autorstwa zamieszczanych przez lata na łamach „Wieści z lasu”, popularnego dodatku do Gazety Jarocińskiej, w których dzielił się z czytelnikami swoją rozległą wiedzą i pasją.

Na spotkanie, które odbędzie się w środę, 15 września o godz. 16.15 w sali Muzeum Regionalnego w ratuszu (II piętro), zapraszają jarocińskie muzeum oraz miejscowy Klub Regionalistów przy PTTK.


Patriotycznie i rockowo

Biuro Programu „Niepodległa” doceniło wniosek Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Przyznano nam dofinansowanie wysokości 10 000 zł na zadanie pn. „Jarociniaków drogi do niepodległości”. Projekt wpisuje się w obchody upamiętnienia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Jego głównym celem jest upowszechnienie sylwetek osób z ziemi jarocińskiej, które odegrały istotną rolę w działaniach niepodległościowych w naszym mieście i powiecie. W ramach zadania odbędą się tematyczne warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a ich efektem będzie stworzenie przez grupy młodzieży kilkunastominutowych filmów o wybranej postaci historycznej. Będą one dostępne on-line na portalu historiajarocina.pl To jednak nie koniec! W ramach projektu zorganizowany także zostanie koncert lokalnych piosenek patriotycznych, wykonanych w rockowym stylu. Mowa tu o utworach z widowiska „95”, które zaprezentowane zostały na jarocińskim rynku w 2013 r., w ramach obchodów okrągłej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W listopadzie piosenki te znów wybrzmią na żywo!

Zadanie realizowane jest w partnerstwie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Podróż śladem jarocińskich zabytków – cz. 2

„Myszką po mapie” to akcja PTTK, która ma na celu popularyzację walorów turystycznych i krajoznawczych różnych regionów Polski, ich historii oraz tradycji. W ramach tego wydarzenia odbywają się on line cykliczne prelekcje, transmitowane na żywo przez kanał YouTube. W zeszłym miesiącu odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące naszego miasta. W najbliższy poniedziałek zapraszamy na dalszą część historii szlakiem lokalnych zabytków. Posłuchać będzie można o nieomawianych wcześniej atrakcjach Jarocina, jak i przyległych miejscowości, np. Radlina, Wilkowyi, czy Śmiełowa. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 9 sierpnia o godzinie 17.30. Wystarczy wejść w link: https://youtu.be/LGFqDXb4WGA. Udział w prelekcji nie wymaga żadnej rejestracji ani logowania. Organizatorami wydarzenia są Klub Regionalistów przy Oddziale PTTK w Jarocinie oraz Muzeum Regionalne w Jarocinie.


Wydawnictwa regionalne

„Ziemia jarocińska w świetle opisów pruskich z lat 1793-1794” oraz „Życiorys księcia Hugona von Radolina Radolińskiego” to wydawnictwa regionalne, które nabyć można w Spichlerzu Polskiego Rocka. Obie książki są pozycjami źródłowymi, przetłumaczonymi z języka niemieckiego. Pierwsza publikacja zawiera opisy miast, sporządzone przez władze pruskie wkrótce po drugim rozbiorze Polski (tzw. „Indaganda”). Ujęto tu miejscowości ziemi jarocińskiej – Jarocin, Jaraczewo, Mieszków, Żerków oraz Nowe Miasto n. Wartą. Zakres tematyczny zawartych informacji dotyczy takich zagadnień, jak zabudowa, demografia, stosunki wyznaniowe, organizacja władz miejskich, finanse, szkolnictwo, czy też rzemiosło.

Druga książka to curriculum vitae księcia Hugona von Radolina (1841-1917), właściciela jarocińskich dóbr. Dokumentuje ona nie tylko jego działalność zawodową i karierę polityczną, ale także prywatne koleje losu. Rzuca światło na wiele bliżej nieznanych faktów z życia jarociniaka. Wydawcą książek jest Fundacja 750-lecia Jarocina, przy współpracy Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Publikacje ukazały się dzięki wsparciu Gminy Jarocin.


Godziny otwarcia podczas Jarocin Festiwal 2021

W dniach 17-18 lipca 2021 r. (sobota - niedziela) muzeum w ratuszu czynne będzie w godzinach 11.00-15.00.


Podróż śladem jarocińskich zabytków

„Myszką po mapie” to akcja PTTK, która ma na celu popularyzację walorów turystycznych i krajoznawczych różnych regionów Polski, ich historii oraz tradycji. W ramach tego wydarzenia odbywają się on line cykliczne prelekcje, transmitowane na żywo przez kanał YouTube. Najbliższe spotkanie dotyczyć będzie naszego miasta. O zabytkach Jarocina, związanych z rodziną Radolińskich, posłuchać będzie można w poniedziałek 12 lipca o godzinie 17.30. Wystarczy wejść w link: https://www.youtube.com/watch?v=RoFAI9assHs. Udział w spotkaniu nie wymaga żadnej rejestracji ani logowania. Organizatorami wydarzenia są Klub Regionalistów przy Oddziale PTTK w Jarocinie oraz Muzeum Regionalne w Jarocinie.


Pamiątki po JAFO w muzeum

Muzeum Regionalne w Jarocinie wzbogaciło swoje zbiory o unikatowe pamiątki po jednej z największych firm działających w naszym mieście. Do instytucji trafiły materiały po Jarocińskiej Fabryce Obrabiarek. Przekazane obiekty to niezwykle różnorodne archiwalia. Na uwagę zasługuje imponujących rozmiarów kronika zakładowa, założona w 1980 r. Dokładnie dokumentuje ona dzieje fabryki. Zawiera ponad 350 fotografii. Wśród cennych pamiątek znajdują się także pięknie haftowane sztandary organizacji. Są tu ponadto materiały audiowizualne – film z 1980 r. na taśmie filmowej oraz kasety z nagraniami obrazującymi życie społeczne JAFO. Zabytkowa jest też dawna, wejściowa tablica do zakładu.

Ten niepowtarzalny zespół trafił do jarocińskiego muzeum dzięki Zarządowi Związku Zawodowego „Metalowcy”, Radzie Nadzorczej i pracownikom JAFO. W ich imieniu materiały przekazał Pan Włodzimierz Pomykaj.

Archiwalia są obecnie opracowywane. Wiele z nich będzie można podziwiać na nowej wystawie stałej, która otwarta zostanie w Pałacu Radolińskich. Pamiątki znajdą się w części poświęconej dziejom PRL-u.


Księga wójtowska Jarocina

W niedzielę 20 czerwca 2021 r. odbyła się promocja książki „Księga wójtowska miasta Jarocina. Zapiski z lat 1571–1611”, wydana nakładem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. O publikacji opowiadał jej autor, dr Norbert Delestowicz. Wydawnictwo jest edycją źródłową najstarszej zachowanej do dziś księgi miejskiej dotyczącej miasta Jarocina, która jest przechowywana w Bibliotece PTPN. Dzięki publikacji uzyskaliśmy szerszy dostęp do niezwykle ciekawego źródła historycznego, z którego możemy poznać m.in. imiona i nazwiska mieszkańców miasta sprzed ponad 400 lat. Ponadto pojawia się też okazja do uzyskania bliższych informacji dotyczących kultury materialnej Jarocina, obyczajowości, czy też stosunków rodzinnych naszych jarocińskich przodków.

Strona z oryginalnej księgi wójtowskiej Jarocina, zbiory PTPN


Blisko 200 obrazów Władysława Wojtczaka trafiło do muzeum

Niezwykle cenna kolekcja wzbogaciła zbiory jarocińskiej instytucji. Do muzeum trafiło blisko 200 prac lokalnego artysty – Władysława Wojtczaka. Spuściznę przekazała niedawno córka nieżyjącego już malarza. Ofiarowane prace stanowią niezwykle różnorodne kompozycje pod względem tematycznym i technik malarskich. Są to zarówno obrazy olejne, jak i akwarele czy linoryty. Najstarsze namalowane zostały na początku lat 60. XX w., najmłodsze pochodzą z początków tego stulecia. Dominują krajobrazy, ale znaleźć można tu także obrazy abstrakcyjne czy portrety. Wiele prac przedstawia miejscową architekturę oraz pejzaże. Są tu na przykład przedstawienia zabytkowych obiektów – jarocińskiego i tarzeckiego pałacu, Skarbczyka, parowozowni. Artysta upodobał sobie także ciche zakamarki parku, okolicznych lasów oraz rzek. Na obrazach uchwycono też widoki Goliny, Góry czy Nowego Miasta nad Wartą.

Władysław Wojtczak zmarł w 2019 roku. Był absolwentem Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jego twórczość wielokrotnie można było podziwiać w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Uczestniczył też w wystawach Poznańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków (1952-1964) oraz prezentacjach twórczości kaliskiego środowiska plastycznego (1976-1987). Poza Jarocinem wystawy indywidualnie miał w salonie Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowie (1986), Erfurcie (1986), a także w Nowym Mieście nad Wartą (1981).Nowa wystawa Muzeum Regionalnego w Jarocinie

Cykl spotkań towarzyszących powstaniu ekspozycji stałej w nowej siedzibie muzeum w pałacu Radolińskich w Jarocinie.

Cykl spotkań poświęconych nowej wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Założeniem wystawy jest prezentacja dziejów Ziemi Jarocińskiej w nowoczesny, atrakcyjny i angażujący widza sposób w oparciu o zbiory, ciekawą aranżację i multimedia. W trakcie spotkań zespół muzeum omawiać będzie wybrane fragmenty powstającej ekspozycji. Celem jest przybliżenie założeń wystawy oraz dyskusja na temat proponowanych przez kuratorów tematów i rozwiązań ekspozycyjnych. Cykl adresowany jest w szczególności do osób zainteresowanych historią i kulturą regionalną, nauczycieli, pracowników instytucji kultury, animatorów kulturalnych, osób zrzeszonych w stowarzyszeniach miejskich, a także wszystkich tych, którzy chcą wziąć udział w dyskusji nad kształtem wystawy stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która nie tylko ma opowiadać o przeszłości, ale także stanowić w przyszłości istotną przestrzeń kulturalną i edukacyjną dla mieszkańców gminy Jarocin oraz atrakcję turystyczną i kulturalną dla osób spoza Jarocina.

Ze względu na pandemię cykl rozpoczną spotkania online, które, jeśli będzie taka możliwość, zostaną zastąpione spotkaniami na żywo. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod adresem muzeum@muzeumjarocin.pl

Harmonogram spotkań
Spotkania organizowane będą do czerwca 2021, co dwa tygodnie. Najbliższe poświęcone zostaną następującym zagadnieniom:

Środa, 17 marca 2021, g. 17.00
dr Marcin Szeląg, W okresie PRL-u: przemysł

Omówienie założeń ekspozycyjnych sali dedykowanej powojennym losom Jarocina i regionu. Szczególna uwaga zostanie poświęcona prezentacji historii największych zakładów produkcyjnych działających po 1945 roku w Jarocinie i Witaszycach. Ogłoszony zostanie także apel o przekazanie muzeum poszukiwanych eksponatów – mebli produkowanych w Jarocińskiej Fabryce Mebli.

Środa, 31 marca 2021, g. 17.00
Renata Królak, Jarocin pod okupacją niemiecką

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję poznać główne założenia wystawy w części poświęconej okresowi okupacji hitlerowskiej w Jarocinie. Opowiemy o tym, jak Niemcy przejmowali władzę w mieście we wrześniu 1939 r., w jaki sposób dzień po dniu ograniczali swobodę mieszkańców i na czym polegały represje wobec nich. Pokażemy, jak wyglądała okupacyjna codzienność Jarocina i jak niemieckie plany przebudowy miały na zawsze zmienić architekturę miasta.

Środa, 14 kwietnia 2021, g. 17.00
Sebastian Pluta, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy na ziemi jarocińskiej. Akceptacja rzeczywistości czy walka o tożsamość?

Prezentacja części ekspozycji poświęconej sytuacji na ziemi jarocińskiej w czasach zaboru, od 1793 do 1919 roku.

Środa, 28 kwietnia 2021, g. 17.00
Ilona C. Kaczmarek, Hugo von Radolin - życiorys nieodkryty

Na spotkaniu omówiona będzie sala dedykowana Hugonowi von Radolinowi. Przy tej okazji przedstawione zostaną jego prywatne koleje losu, a także zaakcentowana kariera dyplomatyczna na dworze niemieckim.


Rok 2020 w Muzeum Regionalnym w Jarocinie


Szare wilki z Jarocina

"Szare wilki z Jarocina" Roberta Ziółkowskiego - pierwsza beletrystyczna powieść z wątkiem kryminalnym, w której jarocińscy powstańcy wielkopolscy stanowią ważny element fabuły! Dnia 15 lutego odbędzie się spotkanie z autorem książki Robertem Ziółkowskim. Poprowadzi je online Jacek Kosiak z Radia Poznań. Start o 18.30, transmisja z Kamienicy Kultury.

Spotkanie z okazji 102. rocznicy zakończenia powstania wielkopolskiego i 152. rocznicy urodzin druha komendanta Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego.


Nowa wystawa Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Cykl spotkań towarzyszących powstawaniu ekspozycji w pałacu Radolińskich

Zapraszamy na cykl spotkań poświęconych nowej wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która w 2021 roku zostanie otwarta w pałacu Radolińskich. Założeniem wystawy jest prezentacja dziejów Ziemi Jarocińskiej w nowoczesny, atrakcyjny i angażujący widza sposób w oparciu o zbiory i multimedia. W trakcie spotkań zespół muzeum prezentować będzie wybrane fragmenty powstającej ekspozycji. Celem cyklu jest przybliżenie założeń wystawy oraz dyskusja na temat proponowanych przez kuratorów tematów i rozwiązań ekspozycyjnych.

Cykl adresowany jest w szczególności do osób zainteresowanych historią i kulturą regionalną, nauczycieli, pracowników instytucji kultury, animatorów kulturalnych, osób zrzeszonych w stowarzyszeniach miejskich, a także wszystkich tych, którzy chcą wziąć udział w dyskusji nad kształtem wystawy stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która nie tylko ma opowiadać o przeszłości, ale także stanowić w przyszłości istotną przestrzeń kulturalną i edukacyjną dla mieszkańców gminy Jarocin oraz atrakcję turystyczną i kulturalną dla osób spoza Jarocina.

Ze względu na pandemię cykl rozpoczną spotkania online, które mamy nadzieję, niebawem uda się zastąpić spotkaniami na żywo. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach prosimy o kontakt pod adresem muzeum@muzeumjarocin.pl

Harmonogram spotkań
Spotkania odbywać się będą od stycznia do czerwca 2021, co dwa tygodnie. Najbliższe poświęcone zostaną następującym zagadnieniom:

Środa, 20 stycznia 2021, g. 17.00
dr Marcin Szeląg, Nowa wystawa Muzeum Regionalnego w Jarocinie
Wystawa stała w pałacu Radolińskich zaprojektowana została przez pracownię New Amsterdam z Krakowa. Podstawą opracowania była koncepcja, która wygrała konkurs zorganizowany w 2016 roku. Celem spotkania jest przedstawienie założeń obecnie realizowanego projektu wystawy stałej w pałacu Radolińskich pod kątem późniejszych zmian aranżacji jakie zostały wprowadzone do koncepcji z roku 2016 roku. W trakcie spotkania omówiony będzie także stan zaawansowania prac remontowych w pałacu Radolińskich, przystosowujących budynek do potrzeb muzeum.

Środa, 3 lutego 2021, g. 17.00
Renata Królak, Dziedzictwo kultury ludowej jako wprowadzenie do wystawy stałej w pałacu Radolińskich
Uczestnicy spotkania poznają założenia oraz szczegółowy układ części ekspozycji poświęconej lokalnej kulturze ludowej. Opowiemy, które przejawy kultury ludowej chcielibyśmy pokazać zwiedzającym, jakimi eksponatami dysponujemy i jakich cały czas usilnie poszukujemy. Podzielimy się uwagami i wątpliwościami oraz pokażemy, które zagadnienia sprawiają nam szczególną trudność podczas pracy nad tą częścią wystawy.

Środa, 17 lutego 2021, g. 17.00
Sebastian Pluta, Rozwój przestrzenny Jarocina
Na spotkaniu zostaną zaprezentowane zagadnienia związane ze zamianami granic miasta na przestrzeni dziejów w związku z częścią ekspozycji zatytułowaną „Od średniowiecznego civitas po miasto XXI wieku”.

Środa, 3 marca 2021, g. 17.00
Ilona C. Kaczmarek, Radolińscy i ich jarocińskie siedziby
Na spotkaniu omówiona zostanie część ekspozycji, gdzie zaprezentowane będą dzieje rodziny Radolińskich. W tej części wystawy pokazane będą także wątki poświęcone jarocińskiemu pałacowi oraz wcześniejszym, niezrealizowanym projektom rodzinnej rezydencji Radolińskich.


Ogłoszenie o przetargu

Muzeum Regionalne w Jarocinie ogłasza przetarg na „Wykonanie ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie” w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Rewitalizacja, konserwacja, renowacja i adaptacja zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Jarocinie”. Szczegóły tutaj: http://www.muzeumjarocin.samorzad.pl/index.php?id=103&a=1700&n_id=59


Od 1 do 31 stycznia 2021 r. można składać propozycje tematów konsultacji społecznych na rok 2021.


Ogłoszenie o przetargu

Muzeum Regionalne w Jarocinie ogłasza przetarg na „Wykonanie ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie” w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Rewitalizacja, konserwacja, renowacja i adaptacja zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Jarocinie”. Szczegóły tutaj: http://www.muzeumjarocin.samorzad.pl/index.php?id=103&a=1700&n_id=59Podnieś do góry