» Dzisiaj jest piątek, 14 czerwca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2022 =—


Informacja

W dniach 24-26 grudnia oraz 30 grudnia - 1 stycznia muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających.


Świętujmy razem!


Wielkopolskie tradycje świąteczne


Wkrótce otwarcie nowej ekspozycji w muzeum!

Od 11 listopada zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie w Pałacu Radolińskich. Ekspozycja ukazuje dzieje miasta i ziemi jarocińskiej w latach 1793-1989. Osobne miejsce poświęcono pałacowi i rodzinie Radolińskich. Prezentowaną historię ilustrują m.in. archiwalne fotografie, dokumenty, militaria oraz pamiątki osobiste mieszkańców Jarocina. Narracja na ekspozycji przedstawiona została częściowo w oparciu o multimedia.

W dniach 11-13 listopada wystawa czynna będzie w godzinach od 14.00 do 18.00.

Od 15 listopada zwiedzających zapraszamy od wtorku do piątku (8.00 do 16.00) oraz w soboty i niedziele (14.00 do 18.00).

Bliższe informacje oraz rezerwacje grup pod numerem telefonu: 739 059 895.


INFORMACJA


INFORMACJA


INFORMACJA


INFORMACJA

W dniach 15 i 16 października 2022 r. (sobota i niedziela) wystawa SOWA w pałacu będzie wyjątkowo nieczynna. Przepraszamy.RAJD POJAZDÓW ZABYTKOWYCH


Zapraszamy na finał „Letniej akademii ludowo-rockowej”


Na ludowo, rockowo i nie tylko – zgłoś się na warsztaty

„Letnia akademia ludowo-rockowa” to spotkanie tradycyjnego folkloru z młodym głosem ulicy. Chcemy stworzyć coś nowego i unikatowego, co połączy muzykę ludową, rocka, hip hop oraz folklor miejski.

W dniach 9 i 10 września w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie odbędą się warsztaty, podczas których tworzone będą teksty utworów rockowych oraz przyśpiewek ludowych. Konfrontację gatunków zaplanowano na 11 września podczas wspólnego koncertu. Poza uczestnikami warsztatów na scenie zaprezentują się m.in. znani jarocińscy raperzy, Sigma oraz Stahoo. Wystąpi też bydgosko-berlińska formacja Illegal Boys wykonująca zarówno kompozycje własne, jak i standardy muzyki światowej w klimacie miejskiego folku czy rocka z wyraźną domieszką folkloru jamajskiego.

W warsztatach tworzenia tekstów, prowadzonych przez Sigma & Stahoo, może wziąć udział młodzież od 11. roku życia. Dorośli spotkają się na zajęciach z przyśpiewek ludowych z Tomkiem Jankowskim. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 8 września. Zapisy i informacje pod numerem tel. 503 500 737.

Wydarzenie realizowane jest w ramach Przedsięwzięcia: „Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji” w ramach Projektu: „Jarocin – Miastem Jutra” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i realizowanego w ramach programu „Rozwój lokalny”.

Organizatorami są Muzeum Regionalne w Jarocinie i Gmina Jarocin.


O misjach w Ugandzie

W niedzielę 11 września 2022 r. o godzinie 16.00 w czytelni Pałacu Radolińskich odbędzie się spotkanie z franciszkaninem o. Bogusławem Dąbrowskim, który prawie dwadzieścia lat spędził w Ugandzie. Rozpoczął tu pracę w 2001 r., otwierając nową misję w buszu w Kakooge, gdzie powstały szkoła i szpital. Swoje wrażenia franciszkanin zapisał w dwóch książkach: Oddech Słońca i Spalić paszport. Zakonnik tak charakteryzuje jedną z nich: „Zbiór tych różnych historyjek, które mi się przytrafiły, i tych radosnych, i tych smutnych, i tych tragicznych, zebranych przeze mnie przez 16 lat, składa się na książkę Spalić paszport. A sprowokowała mnie do tego konieczność utrzymania szkoły technicznej w Ugandzie. W tej szkole zawodowej młodzież ma się przygotowywać do życia, żeby mieć zawód, żeby sobie radzić. Las posadziliśmy, więc uczymy stolarzy. Zakupiliśmy komputery. Mamy kursy sekretarek, gotowania, fryzjerstwa. Mamy również kursy obróbki metalu dla chłopców […]”.

Jak długo można wytrwać w innej kulturze i kochać Afrykę, będąc jednocześnie pełnym zapału, wiary i sensu życia? Nie wiedząc, czy nadal się jest białym czy już czarnym? Co robić, by nie uciec w aktywizm i pracoholizm? O tym wszystkim zakonnik opowie w niedzielne popołudnie w czytelni Pałacu Radolińskich. Na wydarzenie zapraszają Muzeum Regionalne w Jarocinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Parafia pw. św. Marcina w Jarocinie. Podczas spotkania nabyć będzie można książki o. Bogusława Dąbrowskiego.W dniach 13 i 27 sierpnia 2022 r. (soboty) muzeum - wystawa SOWA będą wyjątkowo nieczynne. Przepraszamy.


Okupacyjne losy wielkopolskiego miasteczka

„Książ ‘39. Niewinnie straceni” to najnowsza książka Tomasza Cieślaka – pochodzącego z Jarocina historyka, obecnie pracownika IPN w Poznaniu. Niecodzienna w swej formie publikacja, będąca częścią większego projektu, zawiera opis tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w październiku 1939 r. na ksiąskim Rynku. Niemieccy okupanci zamordowali wówczas siedemnastu przedstawicieli lokalnych elit. O książce i tamtej historii Autor opowie w Jarocinie 10 czerwca, o godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w Kamienicy Kultury. Zapraszają Muzeum Regionalne w Jarocinie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz wydawca publikacji – Centrum Kultury Książ Wlkp.

W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę „Książ ‘39. Niewinnie straceni” w cenie 60 zł.


Staż w muzeum

Lubisz pracować z dziećmi? Jesteś otwarty na nowe doświadczenia? Chcesz rozwijać swoje kompetencje? Zgłoś się na staż i dołącz do zespołu Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Szczegóły znajdziesz TUTAJ


NOC MUZEÓW


Ekspozycja stała w ratuszu jest nieczynna. Otwarcie nowej wystawy,
w Pałacu Radolińskich, planowane jest na jesień 2022 r.


Staż w muzeum

Lubisz pracować z dziećmi, jesteś komunikatywny i otwarty na nowości, masz ochotę dołączyć do zespołu muzealnego? Zapraszamy na staż do Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Szczegóły znajdziesz tutaj: Centralna Baza Ofert Pracy - strona prowadzona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Staż z urzędu pracy: PRACOWNIK MUZEUM (EDUKATOR - ANIMATOR MUZEALNY) (praca.gov.pl)

JAROWIND 2022 w Pałacu Radolińskich

27 kwietnia 2022 r. jarociński Pałac Radolińskich gościł będzie uczestników Regionalnego Przeglądu Instrumentów Dętych Drewnianych JAROWIND. Przegląd będzie miał formę konkursu, w którym utalentowani uczniowie szkół muzycznych I stopnia zaprezentują swoje umiejętności gry na instrumentach takich na flet, klarnet i saksofon.

Zaproszenie do Jarocina przyjęło 37 młodych instrumentalistów z 9 wielkopolskich powiatów, a ich zmagania śledzić będzie profesjonalne jury składające się z wybitnych muzyków i pedagogów specjalizujących się w nauce gry na instrumentach dętych drewnianych. Równolegle uczestnicy konkursu będą mieli okazję doskonalić swoje umiejętności na specjalnie zorganizowanych dla nich warsztatach muzycznych.

JAROWIND 2022 (kontaminacja słów „Jarocin” oraz ang. „Woodwind” oznaczającego instrumenty dęte drewniane) organizowany jest przez Muzeum Regionalne oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jarocinie w ramach Przedsięwzięcia: „Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji” w ramach Projektu: „Jarocin – Miastem Jutra” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i realizowanego w ramach programu „Rozwój lokalny”.


Ogłoszenie o przetargu

Muzeum Regionalne w Jarocinie ogłasza przetarg na „Wykonanie ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie” w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Rewitalizacja, konserwacja, renowacja i adaptacja zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Jarocinie”. Szczegóły tutaj: http://www.muzeumjarocin.samorzad.pl/index.php?id=103&a=1700&n_id=64.Podnieś do góry