» Dzisiaj jest sobota, 15 czerwca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» AKTUALNOŚCI


2024 || 2023 || 2022 || 2021 || 2020 || 2019 || 2018 || 2017 || 2016 || 2011-2015


—= 2023 =—


InformacjaInformacja

Dnia 13 grudnia 1981 r. na terenie całego kraju został wprowadzony stan wojenny. Przy okazji tej rocznicy, Muzeum Regionalne w Jarocinie zwraca się z prośbą o udostępnianie pamiątek związanych z tym stanem nadzwyczajnym. Interesują nas wspomnienia, dokumenty, fotografie, afisze i inne obiekty dokumentujące wydarzenia lat 1981-1983. Materiały te będą dla nas cennym świadectwem życia społeczno-politycznego na ziemi jarocińskiej.

W sprawie przekazania lub udostępnienia pamiątek do zeskanowania prosimy o kontakt osobisty w siedzibie muzeum w pałacu Radolińskich lub pod numerem telefonu: 739-059-895.OBCHODY 105. ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGOJarociński jarmark bożonarodzeniowy

Już w najbliższy weekend poczujemy magię nadchodzących świąt! W dniach 8 – 10 grudnia na jarocińskim rynku odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy. Czeka na Was wiele atrakcji: liczne stoiska, bogata oferta gastronomiczna, animacje, gry i zabawy dla dzieci. W piątek o godzinie 18:00 odbędzie się wielkie odliczanie i odpalenie lampek na choince. Będzie też domek Świętego Mikołaja! Serdecznie zapraszamy!

Regulamin

Święta w muzeum. Warsztaty dla dzieci ze "Snutkami"

Po raz kolejny Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Zespół Folklorystyczny "Snutki" z Potarzycy zapraszają dzieci do pałacu Radolińskich na warsztaty świąteczne. Będzie głośno, kolorowo, pachnąco i świątecznie... Czekamy na Was w sobotę, 9 grudnia! Wstęp wolny. Zapisy pod numerem telefonu: 533 465 224. Zgłoszenia przyjmujemy do 6 grudnia. Ilość miejsc ograniczona!"Dawny Jarocin" - kalendarz 2024.

Jest już dostępny nowy, wyjątkowy kalendarz na 2024 rok wydany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie. Na jego kartach zaprezentowano archiwalne pocztówki z ulicami i zabytkami naszego miasta. Styczeń przywita nas panoramą Jarocina sprzed ponad stu lat, widzianą z wieży kościoła pw. św. Marcina.

Kalendarz dostępny jest w sprzedaży w siedzibie muzeum w pałacu Radolińskich. Cena: 25 zł.InformacjaPromocja nowego wydawnictwa regionalnego

Drukiem ukazała się praca magisterska historyka Ryszarda Nowaka pt. „Ruch oporu w powiecie jarocińskim w latach 1939-1945”. Autor przez wiele lat pracował jako nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym w Jarocinie.

W swej publikacji Ryszard Nowak przedstawił walkę Polaków z okupantem hitlerowskim, skupiając się na działalności takich ugrupowań jak Tajna Organizacja Wojskowa, Stronnictwo Narodowe, Dla Ciebie Polsko, Związek Walki Zbrojnej czy Stronnictwo Ludowe. Scharakteryzował też niezorganizowany ruch oporu na naszej ziemi z uwzględnieniem sabotażu, tajnego nauczania, pomocy jeńcom angielskim oraz nasłuchu radiowego. Książka powstała w dużej mierze na podstawie relacji i wspomnień bezpośrednich uczestników opisywanych wydarzeń.

Wydawcą publikacji jest Muzeum Regionalne w Jarocinie.

Na promocję wydawnictwa zapraszamy w niedzielę 22 października, godzina 17.00 do Muzeum Regionalnego w Jarocinie (pałac Radolińskich).Zaproszenie na otwartą próbę w Zespole Folklorystycznym "Snutki".

Dla naszych najmłodszych talentów! Zapraszamy na otwartą próbę w Zespole Folklorystycznym „Snutki”!

To może być idealna okazja, aby dołączyć do naszej wspaniałej rodziny!

📅 16-17 listopada

🕒 Godzina: 17.30

🏢 Szkoła Podstawowa w Potarzycy

Nie ma znaczenia, czy masz doświadczenie w tańcu czy nie. Nasza próba jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą spróbować czegoś nowego i dołączyć do świata folkloru.

Aby wziąć udział, prosimy o zabranie obuwia sportowego oraz wygodnego ubrania, które umożliwią swobodne ruchy na parkiecie. Nasza grupa jest pełna energii i zabawy, a nasi instruktorzy są gotowi nauczyć dzieci podstawowych kroków i tradycyjnych tańców oraz śpiewu.

Dzięki udziałowi w zespole „Snutki”, będziesz miał okazję rozwijać swoje zdolności artystyczne, nawiązywać przyjaźnie, podróżować i czerpać radość z tańca i muzyki. To nie tylko nauka, to także przygoda pełna emocji i wspólnych doświadczeń.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz dodatkowych informacji, śmiało pytaj w wiadomości prywatnej lub zadzwoń. Czekamy z niecierpliwością na spotkanie na próbie!Koncert finałowy "Letniej akademii ludowo-rockowej"

Za nami kolejna odsłona „Letniej akademii ludowo-rockowej”. W minioną niedzielę koncert finałowy zgromadził w holu pałacu Radolińskich wyjątkowo liczną publiczność. Wszyscy mieliśmy okazję posłuchać niecodziennych brzmień, które były mariażem znanych rockowych kawałków oraz tradycyjnych utworów ludowych w mocnych, rockowych aranżacjach. Było dynamicznie i energetycznie, bo młodym muzykom z zespołu Czajniki towarzyszyła 20-osobowa grupa wokalna złożona z seniorów. Ich żywiołowość i entuzjazm udzielił się wszystkim! Wystarczyło kilka godzin pracy na warsztatach pod okiem Tomka Jankowskiego, by nawet sceniczni debiutanci dali z siebie wszystko. Dziękujemy członkom Klubu Senior+ przy Spichlerzu Polskiego Rocka, przedstawicielom Klubu Społecznego „Jarocino”, a także reprezentantkom Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy. Byliście niesamowici!

highslide highslide highslide

Warsztaty dla dzieci "Muzeum od A do Z"Kapliczka Joanny w Parku Radolińskich zostanie poddana renowacji

Kapliczka Joanny w Parku Radolińskich zostanie poddana renowacji. Przy stawie zostanie postawiony kaczkomat z karmą, która nie szkodzi ptakom. Nad pniem ściętego dębu zainstalowana będzie tablica edukacyjna, pozwalającą poznawać strukturę drzewa, ale i historię Jarocina. Środki na ten cele pozyskało Stowarzyszanie Kochamy Jarocin z programu Wzmocnij Swoje Otoczenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Program #wzmocnijswojeotoczenie to ogólnopolski program grantowy, którego celem jest wsparcie oddolnych inicjatyw związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury społecznej, aktywizacją życia społecznego i kulturalnego, bezpieczeństwem, edukacją i ochroną środowiska. Więcej informacji o programie na stronie https://www.wzmocnijotoczenie.pl Organizatorem programu są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., www.energetycznykompas.pl.Co w lesie piszczy?

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy przyrodniczej „Leśne sąsiedztwo”. Kilkadziesiąt gatunków ssaków i ptaków, wypożyczonych ze zbiorów Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, przeniesie zainteresowanych w niezwykły świat zwierząt.

Wernisaż odbędzie się w sobotę 2 września o godzinie 12.00.Informacja

Zapraszamy do składania ofert na prowadzenie klubu funkcjonującego przy Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Szczegóły zawarte są w zaproszeniu załączonym poniżej.

Zaproszenie SPR
Umowa Najmu Klub SPRInformacjaInformacja

Jarocin Festiwal 2023 za nami! Prawie 40 artystów i artystek, 4 dni pełne koncertów, 2 sceny, jubileusze, goście specjalni, Jarocińskie Rytmy Młodych i liczne wydarzenia towarzyszące. Legendarne święto muzyki gitarowej ponownie przeszło do historii. Załączone fotografie oddają jedynie część muzycznych emocji, które towarzyszyły artystom na scenie i kilkunastu tysiącom uczestników bawiących się przed sceną. Dla tych, którzy już nie mogą doczekać się kolejnej edycji wydarzenia, mamy dobrą wiadomość – znamy daty Jarocin Festiwal 2024!

fot. Maciej Chomik oraz KADR.

highslide highslide highslide highslide highslide

Informacja

Informacja

W dniach 23 i 24 czerwca Muzeum Regionalne w Jarocinie będzie nieczynne. Przepraszamy za utrudnienia. 23 czerwca (piątek) w godzinach 16:00 - 19:00 zapraszamy do naszego stoiska animacyjnego w amfiteatrze.


WIANKI. Widowisko muzyczne związane z tradycją Nocy Świętojańskiej

23 czerwca 2023 r. godz. 22.00, park Radolińskich – amfiteatr

W tym roku po raz pierwszy jarocińskie Muzeum Regionalne zaprasza mieszkańców miasta do parku Radolińskich na tradycyjne „Wianki”. Będzie to niezwykłe widowisko muzyczne, które nawiązuje do dawnych obrzędów Nocy Świętojańskiej. Aktorami będą w nim dziewczęta i chłopcy z Zespołu Folklorystycznego „Snutki” z Potarzycy. Widowisko rozpocznie na terenie amfiteatru rytuał związany z ogniem, natomiast parkowy staw stanie się sceną puszczania przez dziewczęta wianków na wodę. Całości towarzyszyć będzie piękna muzyka ludowa.

Widowisko realizowane jest w ramach Przedsięwzięcia: „Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji” w ramach Projektu: „Jarocin – Miastem Jutra” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i realizowanego w ramach programu „Rozwój lokalny”.JAROCIŃSKIE WARSZTATY WOKALNE – II edycja

Już wkrótce młodzież z terenu powiatu jarocińskiego będzie miała okazję szlifować swój talent na Jarocińskich Warsztatach Wokalnych, które po raz drugi organizuje Muzeum Regionalne oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Zajęcia odbywać się w pierwszy tydzień wakacji – od 26 do 30 czerwca 2023 roku, natomiast na sobotę – 1 lipca zaplanowany jest koncert finałowy.

Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 19 lat. Zajęcia odbywać się będą w pałacu Radolińskich, a poprowadzą je mezzosopranistka Iwona Wall, tenor Bartosz Gorzkowski oraz pianiści – Kinga Książczyk i Konrad Książczyk. Motywem przewodnim tegorocznej edycji warsztatów i koncertu finałowego są przeboje polskiego rocka i muzyki filmowej.

Warsztaty oraz koncert finałowy odbędą się w ramach przedsięwzięcia pn. „2.3.2 Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji” w ramach Działania „2.3 Miasto szanujące tradycję i historię” w ramach projektu „Jarocin-Miastem Jutra” finansowanego w ramach Programu „Rozwój lokalny” ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021


Informacja

W dniu 8 czerwca Muzeum Regionalne w Jarocinie będzie nieczynne.


O jarocińskiej policji w pałacu

Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie serdecznie zapraszają na spotkanie z Agnieszką Zaworską - autorką książki "Z szacunku dla przeszłości. Policja Państwowa w powiecie jarocińskim 1920-1939", która odbędzie się w czwartek 25 maja 2023 r. o godz. 1700 w Pałacu Radolińskich w Jarocinie.

Książka Agnieszki Zaworskiej jest pierwszą próbą ukazania dziejów Policji Państwowej w powiecie jarocińskim. Autorka w swej publikacji skupia się nie tylko na tworzeniu lokalnych struktur policji. Bardzo dużo uwagi poświęca samym funkcjonariuszom, dedykując im obszerne biogramy. Ważnym uzupełnieniem treści historycznych są archiwalne dokumenty, fotografie oraz relacje prasowe, które w znaczący sposób wzbogacają wydawnictwo.

Książkę wydało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego oraz Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego.

Zmiany godzin otwarcia muzeum w Pałacu Radolińskich w okresie 29 kwietnia do 3 maja 2023 r.:

29 kwietnia (sobota) – nieczynne

30 kwietnia (niedziela) – 14.00-18.00

1 maja (poniedziałek) – 14.00-18.00

2 maja (wtorek) – 8.00-16.00

3 maja (środa) – nieczynneJAROWIND 2023 w pałacu Radolińskich

Już za tydzień, 26 kwietnia br., jarociński pałac Radolińskich po raz kolejny gościł będzie uczestników Regionalnego Przeglądu Instrumentów Dętych Drewnianych JAROWIND’2023. Przegląd będzie miał formę konkursu, w którym utalentowani uczniowie szkół muzycznych I stopnia zaprezentują swoje umiejętności gry na instrumentach takich na klarnet, saksofon i flet.

W tym roku do Jarocina zjedzie aż 50 młodych instrumentalistów ze Słupcy, Krotoszyna, Milicza, Gostynia, Leszna, Śremu, Ostrowa Wlkp., Kępna, Kościana, Pleszewa, Odolanowa i Ostrzeszowa. Nie zabraknie też przedstawicieli jarocińskiej Państwowej Szkoły Muzycznej. Zmagania konkursowiczów oceniać będzie profesjonalne jury składające się z wybitnych muzyków i pedagogów.

Przesłuchania konkursowe będą otwarte dla publiczności, dlatego organizatorzy zapraszają do jarocińskiego pałacu wszystkich miłośników muzyki klasycznej.

JAROWIND’2023 organizowany jest przez Muzeum Regionalne oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jarocinie w ramach Przedsięwzięcia: „Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji” w ramach Projektu: „Jarocin – Miastem Jutra” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i realizowanego w ramach programu „Rozwój lokalny”.Informacja

W dniach 8, 9 i 10 kwietnia Muzeum Regionalne w Jarocinie będzie nieczynne.


Urodziny Mikołaja Kopernika


Konkurs "Rakieta dla Mikołaja Kopernika"

Muzeum Regionalne w Jarocinie organizuje konkurs na najlepszy model rakiety. Gotowe prace konkursowe można składać w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jarocinie (pałac Radolińskich) do 17.02.2023r. Do wygrania między innymi voucher rodzinny do Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Zapraszamy do wzięcia udziału. Szczegóły w Regulaminie.

Regulamin konkursu Rakieta dla Kopernika

Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu

Załącznik nr 2 do Regulaminu Konkursu


FERIE W MUZEUM


Informacja

W piątek 6 stycznia (Święto Trzech Króli) Muzeum Regionalne w Jarocinie będzie nieczynne.Podnieś do góry