» Dzisiaj jest sobota, 15 czerwca 2024 roku

AKTUALNOŚCI


REWITALIZACJA


SOWA

SPICHLERZ POLSKIEGO ROCKA


SCHRONISKO

KONTAKT

RODO

KONTROLA ZARZĄDCZA

PRZETARGI

KONKURSY

logo_bip

Wielkopolska rowerem

» Wystawy czasowe

„Leśne sąsiedztwo”

Od 2 września 2023 r. do końca roku zapraszamy na wystawę przyrodniczą „Leśne sąsiedztwo”. Kilkadziesiąt gatunków ssaków i ptaków, wypożyczonych ze zbiorów Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, przeniesie zainteresowanych w niezwykły świat zwierząt.


„Pozytywnie zakręcona… igłą i nitką”

„Pozytywnie zakręcona… igłą i nitką” to wystawa prac Pani Barbary Lison z Jarocina. Artystka swoje obrazy wykonała techniką haftu krzyżykowego. Ekspozycja czynna w ratuszu do 15 maja.

highslide highslide

"Nadrealizm”

Na wystawie oglądać można prace plastyczne wykonane przez Wiesława Szlachciaka – rzeźby, rysunki, obrazy olejne oraz akwarele. Najstarsze sięgają lat osiemdziesiątych XX w. Wystawa trwać będzie do końca stycznia 2018 r."Przechodząc obok…”

Ekspozycja prezentuje architekturę cmentarza ewangelickiego w Jarocinie. Zdjęcia wykonali uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych w ramach projektu, którego celem było upamiętnienie i przybliżenie historii społeczności ewangelickiej w naszym mieście. Na fotografiach obejrzeć można m.in. znajdującą się na cmentarzu zabudowę, przyścienne grobowce rodzinne, ocalone nieliczne nagrobki oraz detale architektoniczne. Wystawa potrwa do końca listopada."Fotografia dzikiej przyrody"

Ekspozycja jest pokłosiem największego i najbardziej cenionego konkursu fotografii na świecie, organizowanego przez BBC i Natural History Museum w Londynie. Składa się na nią 70 zdjęć, które prezentowane już były w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce. Obrazy pokazują piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Wystawa odzwierciedla dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi. Jałowe pustynie, tropikalne dżungle, oceany, niezwykłe zwierzęta – to tylko niektóre widoki, które czekają na zwiedzających. Ekspozycję oglądać można do 15 listopada.


Strażnik plaży, Mac Stone, USA

"Zatrzymane w kadrze. Piękno jarocińskiego parku"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Zatrzymane w kadrze. Piękno jarocińskiego parku", która jest pokłosiem ubiegłorocznych warsztatów fotograficznych organizowanych dla mieszkańców miasta. Dziewięć osób, pod okiem specjalisty Tomasza Ciesielskiego, szkoliło swoje umiejętności w plenerze jarocińskiego parku. Ekspozycję tworzy 30 zdjęć, wybranych przez samych uczestników. Fotografie pokazują walory przyrodnicze i bogactwo flory Parku Radolińskich. Autorami zdjęć są: Maciej Biegański, Tomasz Ciesielski, Katarzyna Hoffman, Tomasz Garsztka, Joanna Kaczmarek, Weronika Nowak, Anna Skrzypczak-Ławicka oraz Katarzyna Suszczyńska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w niedzielę 11 czerwca o godz. 16.00 w Pałacu Radolińskich.


"Przybyli, odeszli… są: Żydzi polscy"

Wystawa wypożyczona z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, pokazująca wędrówkę Żydów do Polski, ich działalność w kraju, dorobek intelektualny oraz twórczość artystyczną. Na ponad 30 planszach zaprezentowano różnorodne zdjęcia, mapy i rysunki. Wśród archiwaliów znalazły się fotografie żydowskich artystów, polityków, żołnierzy, prezentowane są też żydowskie gazety oraz budynki zaprojektowane przez żydowskich architektów. Wystawa pokazuje też ostatni etap drogi życia Żydów polskich, czyli przeprowadzoną przez hitlerowskie Niemcy planową zagładę Żydów Europy w czasie drugiej wojny światowej. Końcowy akcent pada na odradzające się życie tej nacji w Polsce.

Wystawa prezentowana w pałacu Radolińskich do końca czerwca 2017 r.


"Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939"

Wystawa przedstawia wielowątkowy obraz świata polskich Żydów, ukazany na krótko przed ich zagładą. Zdjęcia podzielone zostały na kilka obszarów tematycznych. Prezentują życie codzienne Żydów, ich wierzenia, świat polityki, nauki czy kultury. Ekspozycja wypożyczona została z Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Wystawa prezentowana w ratuszu do końca czerwca 2017 r.


"Jacob Steinhardt. Grafiki, obrazy, szkice"

Jacob Steinhardt (1887-1968) to znany w świecie artysta pochodzenia żydowskiego, który urodził się i przez wiele lat mieszkał z rodziną w Żerkowie pod Jarocinem. Na plenerowej wystawie pokazane zostały jego najciekawsze dzieła.

Prace twórcy podziwiać można na jarocińskim rynku do końca czerwca 2017 r.


"Zniszczone… ocalone"

Wystawa upamiętnia obecność społeczności żydowskich w naszym rejonie na przestrzeni dwóch ubiegłych stuleci. Składa się z dwóch części. Pierwszą stanowią oryginalne macewy pochodzące z cmentarzy żydowskich w Jaraczewie oraz w Komorzu Nowomiejskim. Drugim elementem ekspozycji są zdjęcia kirkutu wykonane w Koźminie Wlkp. przez dwóch jarociniaków - Zygmunta Malinę i Roberta Szymkowiaka.

Wystawa prezentowana w ratuszu do końca czerwca 2017 r.


"Ksiądz Ignacy Niedźwiedziński - kapelan powstańczy, społecznik, Honorowy Obywatel Jarocina"

Na jarocińskim rynku znajduje się wystawa plenerowa, na której prześledzić można życie i działalność ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego - proboszcza jarocińskiego w latach 1917-1941. Ekspozycję przygotowano z okazji setnej rocznicy przybycia kapłana do naszego miasta. Prezentowane fotografie dokumentują zaangażowanie ks. Niedźwiedzińskiego w działalność konspiracyjną, społeczną i kulturalną w Jarocinie.


Wernisaż wystawy rzeźb Marka Kusia

Marek Kuś urodził się w Poznaniu w 1953 r. Od trzeciego roku życia związany z Mieszkowem, obecnie mieszka i tworzy w Jarocinie. Rzeźbi w drewnie od 1983 r. Początkowo była to dla niego forma rehabilitacji po wypadku, która szybko przerodziła się jednak w prawdziwą pasję. Pierwsze prace artysty to proste klepki, strugane jeszcze w szpitalu. Wkrótce zaczął tworzyć dużych rozmiarów rzeźby. W 1997 r. wstąpił do Bractwa Kurkowego w Mieszkowie, co zaowocowało liczną kolekcją stworzonych kurów oraz tarcz strzeleckich. Tematyka jego prac jest bardzo różnorodna. Jego prace eksponowane były w kraju i za granicą.

Przez lata był związany z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Jarocinie. Angażował się m.in. w przygotowywanie plenerów plastycznych dla mieszkańców Domów Opieki Społecznej z całej Polski. Uczestniczył w imprezach organizowanych przez Wielkopolskie Zaplecze Rehabilitacyjno-Techniczne Spółdzielni Inwalidów w Poznaniu. Pracował też z osobami niepełnosprawnymi. Rzeźbi po dziś dzień.


„Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć”

Działalność jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców filmowych na świecie prześledzić można w jarocińskim muzeum. Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć”, wypożyczonej z Muzeum Kinematografii w Łodzi. Można na niej prześledzić artystyczną biografię reżysera zamkniętą w dokumentach, fotografiach, międzynarodowych plakatach do jego filmów oraz dyplomach i nagrodach, jakie otrzymał na krajowych i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach filmowych. Wśród dokumentów są także te osobiste, rodzinne, dzięki którym widz może poznać Kieślowskiego od strony prywatnej.

Ekspozycja czynna będzie w ratuszu do końca wakacji.


„Moje miasto, a w nim…”

Wystawa powstała w ramach projektu kulturalno-społecznego, realizowanego przez Stowarzyszenie Jarocin XXI. Prezentowane obrazy są efektem prac dzieci i młodzieży, których celem było przedstawienie Jarocina na trzy sposoby: w przeszłości, obecnie i takim, jakim uczestnicy chcieliby go widzieć. Pokłosiem wystawy jest także wydawnictwo albumowe – „Przewodnik po mieście idealnym”.
MICHAŁ STACHOWIAK – PLAKATY NA ROK SZEKSPIROWSKI

Michał Stachowiak - jarociński grafik i ilustrator, autor plakatów teatralnych związanych ze sztukami Williama Shakespeara.

Prezentowane prace są efektem dziesięcioletniej współpracy Michała z amatorskim teatrem SHAKESPEARE AT TRAQUAIR ze Szkocji. Współpraca ta rozpoczęła się podczas kilkuletniego pobytu autora na Wyspach Brytyjskich. Od 2006 roku Michał zaprojektował w sumie 17 plakatów dla tego teatru, tworzonego przez grupę pasjonatów i wielbicieli twórczości Szekspira. Trwający właśnie Rok Szekspirowski jest dobrym pretekstem, aby wyciągnąć je z szuflady i przedstawić szerszej publiczności. Warto również dodać, że plakaty Michała zostały dostrzeżone i docenione przez nowojorskich artystów - Mirko Ilića oraz Stevena Hellera, którzy zamieścili 7 prac Michała w swojej najnowszej książce “Presenting Shakespeare: 1,100 Posters from Around the World”.
O Żołnierzach Niezłomnych

Do 29 marca br. w Muzeum w ratuszu dostępna jest dla zwiedzających wystawa “Milcząc, wołają”, wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Głównym tematem ekspozycji są poszukiwania szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzone przez IPN w kwaterze “Ł” na warszawskich Powązkach w latach 2012-2014. Prezentowane zdjęcia dokumentują między innymi prace poszukiwawcze i ekshumacyjne, ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar oraz ich sylwetki. Autorem fotografii jest Piotr Życieński. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.Wystawa 2_1/2

Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy uczestników warsztatów plastycznych inicjowanych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI 2_1/2

W piątek 18 grudnia br. w jarocińskim Muzeum miał miejsce wernisaż wystawy 2_1/2, która prezentuje wyniki dwuipółletniej współpracy uczestników warsztatów plastycznych inicjowanych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI z instruktorką i animatorką kultury Barbarą Bogatko.

WARSZTATY PLASTYCZNE organizowane są od pięciu lat przez Stowarzyszenie Jarocin XXI. Barbara Bogatko przejęła grupę po artyście plastyku Zbigniewie Pieczyńskim niespełna trzy lata temu. Przez cały okres ich działalności na zajęcia przychodzili różni uczestnicy, a grupa momentami liczyła nawet trzydziestu kursantów. Aktualnie na warsztaty uczęszcza około piętnastu osób, w tym cztery od samego początku. Przekrój wiekowy sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Wszyscy pragną poznawać nowe techniki malarskie i doskonalić swój warsztat.

Uczestnicy mówią: Ci, którzy zdecydowali się robić coś innego, nie zagrzali u nas miejsca, ale reszta, która związała się z plastyką została i spotykamy się raz w miesiącu w pracowni. W nasze plastyczne weekendy mamy możliwość uczyć się technik warsztatowych, które zajmują nas najbardziej, a także tych, których jeszcze nie próbowaliśmy, ale chcielibyśmy spróbować. Mamy nadzieję, że różnorodność wystawionych prac odda ducha naszych zajęć i zachęci zainteresowanych do odwiedzenia nas na najbliższym spotkaniu w pracowni. Warsztaty dają im także możliwość zwiedzania okolicznych muzeów sztuki, np. w Poznaniu.

Obecnie pracownia warsztatowa znajduje się w piwnicach Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w sobotę i niedzielę, od godziny 1000. Koszt jednego weekendu to 30 zł – 15 zł na dzień.

Autorzy wystawionych prac:

 • Eugeniusz Banaszak
 • Barbara Bogatko
 • Agnieszka Brugger
 • Natalia Kałmucka
 • Zuzanna Kukla
 • Zuzanna Ławicka
 • Aleksandra Moś
 • Stanisław Moś
 • Julia Rauhut
 • Amelia Siekacz
 • Katarzyna Słomczyńska
 • Dominika Stachowiak
 • Patrycja Stawna
 • Alicja Urbańczyk
 • Mikołaj Maćkowiak
 • Miłosz Stefaniak
 • Szymon Szybiak

Kurator wystawy: Katarzyna Słomczyńska

O kolejarzach na rynku

Na jarocińskim rynku oglądać można wystawę JAROCIN MIASTEM KOLEJARZY. Jest ona częścią projektu edukacyjnego pn. „Odkryj bohatera”.

Plenerowa ekspozycja wpisuje się w program obchodów Roku Jarocińskich Kolejarzy, który ogłosiła Rada Miejska w Jarocinie, i upamiętnia 140. rocznicę powstania węzła kolejowego w mieście. Na wystawie wykorzystano archiwalne fotografie i dokumenty ze zbiorów muzealnych oraz prywatnych kolekcji.Zbiorowa wystawa sztuki pt. „Siedem Grzechów Głównych”

W kwietniu 2015 roku powstała facebookową grupa „Plastycy z Jarocina i okolic”. Pierwsze wspólne działanie członków formacji stanowi zbiorowa wystawa sztuki, której motywy przewodnie dotykają siedmiu grzechów głównych. To uniwersalne zagadnienie daje wiele możliwości interpretacyjnych. Ze względu na osobiste doświadczenia artystów, stwarza możliwość wielorakich realizacji tego samego wątku i pewnej konfrontacji. Zaprezentowane na wystawie prace są różnorodne pod względem techniki, formatu i podejścia do realizacji przewodnich tematów. Zachwyca symbolika, a czasem bezpośredniość w interpretacji motywów. Wystawa to także doskonały moment na zderzenie osobistych, prywatnych światów widzów-odbiorców ze światami artystów.Osoby biorące udział w wystawie:

BANASZAK EUGENIUSZ
AKRYL: 40X50

BŁASZCZYŃSKA ZENOBIA
DAMA W KĄPIELI
AKRYL: 50X70

BOGATKO BARBARA
DYPTYK - KUSZENIE
AKRYL: 244X161, 207X141

BOGATKO BOGUSZ
POSTUMENT
OBIEKT: 30X3X212

BOGATKO JAKUB
PYCHA
GRAFIKA - PLAKAT: 60X100

JAGIEŁKA KAJETAN
GLUTTONY
SZABLON I SPRAY NA PŁÓTNIE: 60X90

KANTORSKA ALEKSANDRA
JA CZY ONA
AKRYL: 50X70

KLIMKIEWICZ ADAM
ONA
MARKER I CIENKOPIS: 50X70

KRUK MAŁGORZATA
DYPTYK - OCZYSZCZENIE
BATIK, MALARSTWO OLEJNE: 74X190

KULA MONIKA
AKRYL: 80X120

LUMA JÓZEF
DYPTYK - DO CZEGO PROWADZI LENISTWO?
FOTOGRAFIA: 50X70, 70X50

MRAŻEK DOBROMIRA
KOLAŻ: 42X29,7

OLSZAK PIOTR
TECHNIKA MIESZANA - AKRYL: 70X80

OŁTARZEWSKI MIROSŁAW
WITRAŻ NA FOLII: 6XA4

PORAŻEWSKA MAŁGORZATA
DWA
SITODRUK: 70X100

SIERADZKA KATARZYNA
PASTELA: 86X61

SIWEK ZUZANNA
AKRYL: 60X80

SŁOMCZYŃSKA KATARZYNA
AKRYL: 200X120

STACHOWIAK MICHAŁ
GRAFIKA WEKTOROWA: 70X100

SZLACHCIAK WIESŁAW
DYPTYK
RZEŹBA W DREWNIE I RYSUNEK: 74X27X170, 21X29,7

Wystawa realizowana jest pod patronatem Galerii Skarbczyk

„ŚLADAMI JAROCIŃSKICH POWSTAŃCÓW”

Dnia 27 grudnia 2013 roku minęła 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Muzeum Regionalne w Jarocinie serdecznie zaprasza do zwiedzenia nowej okolicznościowej ekspozycji, prezentującej historię tego jednego z niewielu udanych zrywów niepodległościowych. Zgromadzone na wystawie eksponaty dokumentują udział mieszkańców Ziemi Jarocińskiej w konspiracji bezpośrednio poprzedzającej wybuch powstania oraz w samych walkach powstańczych (tzw. „latające kampanie”). Wystawę dopełnia działalność Towarzystwa Uczestników Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie w okresie międzywojennym, a zamyka przegląd znajdujących się na naszym terenie miejsc pamięci o powstaniu wielkopolskim. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. broń z tamtego okresu oraz mundur weteranów Powstania Wielkopolskiego z czasów PRL.„PRACE ŻERKÓW 2013”

Dnia 6 października 2013 r. w ratuszu miał miejsce wernisaż wystawy plastycznej „Prace Żerków 2013”. Jest ona pokłosiem pleneru malarskiego, jaki odbył się w Żerkowie w dniach 8-19 lipca. Uczestniczyło w nim 15 artystów z Wielkopolski. Malowniczy teren Szwajcarii Żerkowskiej, pięknie zagospodarowany architektonicznie, szczególnie budownictwem sakralnym, stał się impulsem twórczym dla coraz chętniej przybywających w te strony malarzy. Na ekspozycji wystawiono około 40 prac, wykonanych w różnych technikach, wśród których dominują przedstawienia architektury i pejzaże. Obrazy oglądać można do 15 listopada. Kolejnym miejscem prezentacji prac będzie Poznań.

Wystawa powstała przy współpracy Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie oraz Związku Polskich Artystów Plastyków Oddział w Poznaniu.»100-LECIE KLUBU SPORTOWEGO „VICTORIA” W JAROCINIE

Od 11 listopada 2012 r. w muzeum w ratuszu oglądać można wystawę przygotowaną z okazji 100-lecia Klubu Sportowego „Victoria” w Jarocinie. Na ekspozycji zgromadzono pamiątki będące świadectwem działalności tej organizacji na przestrzeni kilku dekad. Najstarsze dzieje klubu ilustrują fotografie, dyplomy, dokumenty i plakaty z okresu międzywojennego i lat powojennych. W dalszej części wystawa poświęcona została działalności poszczególnych sekcji: kolarstwa, lekkoatletyki, siatkówki, koszykówki, piłki nożnej oraz tenisa stołowego. Prezentowane tu materiały udostępnione zostały przede wszystkim przez byłych działaczy i członków klubu oraz ich rodziny. Obejrzeć można m.in. fotografie z treningów, zawodów i obozów sportowych, kroniki, dyplomy, medale, legitymacje oraz puchary. Zgromadzone obiekty dokumentują różnorodność uprawianych dyscyplin, osiągane przez zawodników i drużyny sukcesy, a także sylwetki samych sportowców.Muzeum Jarocin
Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin

 

 

»„(DLA)WIĘZI”

Dnia 15 grudnia 2012 r. otwarto w muzeum wystawę prac plastycznych młodzieży i dorosłych, podsumowującą realizowany przez Stowarzyszenie Jarocin XXI projekt kulturalny dla dwóch pokoleń pod nazwą (dla)WIĘZI. Wystawa jest pokłosiem wielomiesięcznych zajęć plastycznych, w trakcie których ludzie w różnym wieku wymieniali się swoją wiedzą, wrażliwością i pasją malarską. Owocem jest kilkadziesiąt obrazów namalowanych w kilku technikach, wśród których dominują przedstawienia pejzaży i martwej natury. Prace powstawały pod okiem plastyka Zbigniewa Pieczyńskiego. Wystawę można było oglądać do połowy stycznia.


»„ZNAKI”

Dnia 28 października 2012 r. w ratuszu odbył się wernisaż wystawy malarskiej Moniki Kuli ZNAKI. To pierwsza indywidualna wystawa prac jarocinianki, na której zaprezentowano obrazy powstałe w latach 2010 – 2012. Dzieła artystki, malowane akrylem, przedstawiają zarówno martwą naturę, architekturę, jak i pejzaże.
Nie reprezentuję sztuki zaangażowanej. Moje malowanie wynika z potrzeby. Ta potrzeba początkowo miała charakter terapeutyczny, potem zamieniła się w dojrzalsze wyrażanie emocji, atmosfery świata – mówi o swojej twórczości artystka. Tak naprawdę interesują mnie znaki piękna pozostawione w naszym otoczeniu. Zachwyca mnie codzienność. Kolor, zapach, kształt, atmosfera. Jestem dumna, że mogę brać udział w tym spektaklu. Dla mnie jest to ślad obecności Boga. Ludzie wstydzą się używać pojęcia Boga. Dla mnie jest to wyznacznik rzeczywistości: piękna, dobra, doskonałości, harmonii – dodaje autorka prac.


 

»IGNACY NIEDŹWIEDZIŃSKI – KSIADZ, SPOŁECZNIK, HONOROWY OBYWATEL JAROCINA

W podcieniach jarocinskiego ratusza ogladac mozna wystawe plenerowa poswiecona ks. Ignacemu Niedzwiedzinskiemu, proboszczowi parafii pw. sw. Marcina w Jarocinie w latach 1917 – 1941. Ekspozycja zorganizowana zostala w ramach obchodzonego w miescie „Roku ks. Ignacego Niedzwiedzinskiego”, w 110. rocznice przyjecia przez duchownego swiecen kaplanskich oraz 95. rocznice jego przybycia do Jarocina. Na kilkudziesieciu fotografiach i dokumentach przywolano obrazy prezentujace zycie i dzialalnosc kaplana. Ekspozycje otwieraja materialy ukazujace dom rodzinny ksiedza, pierwsze lata jego kaplanstwa oraz objecie probostwa w Jarocinie. W dalszej czesci przedstawiono zaangazowanie ks. Niedzwiedzinskiego w dzialalnosc konspiracyjna w miescie oraz jego aktywnosc na polu samorzadowym, spolecznym i kulturalnym. Czesc wystawy poswiecona zostala budowie w latach 1928 – 1930 kosciola pw. Chrystusa Króla, który powstal staraniem proboszcza. Ekspozycje zamyka dokumentacja obrazujaca ostatnie miesiace zycia duchownego oraz jego manifestacyjny pogrzeb, jaki mial miejsce w Jarocinie w listopadzie 1945 roku.
Wystawe przygotowalo Muzeum Regionalne w Jarocinie oraz Stowarzyszenie Spoleczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedzwiedzinskiego w Jarocinie.Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin Muzeum Jarocin

 

»POWRÓT SENTYMENTALNY - Listy z prowincji, Moje klimaty

Urodziłem się niedaleko Jarocina, w Żerkowie, w małym miasteczku na południu Wielkopolski, pośród rozlewisk Lutyni, Prosny i Warty. Tam spędziłem dzieciństwo. Zdarzenia z tego okresu i ludzie, którzy się wtedy pojawili w moim życiu, zdecydowali, że zostałem artystą. Wiele z nas, dziewcząt i chłopców z osad, wsi i małych miasteczek, nigdy nie weszłoby na drogę twórczości, gdyby nie szczęśliwe sploty okoliczności, które zapadały w głębię duszy, przeżycia i ludzie, którzy wówczas znaleźli się blisko nas (...).
Od lat tworzę cykle, nazywane niezmiennie „Listami z prowincji”. Każdy z nich dotyczy ważnych dla mnie przeżyć. Są one komentarzem do nich i bardzo osobistą wypowiedzią artystyczną. Czasem dotyczą człowieka, czasem idei, miejsca, czy wydarzenia. Są specyficznym połączeniem tekstu i rysunku – ilustracji. Zasadą jest, że tekst powstaje jednocześnie z rysunkiem i nigdy wcześniej nie był wymyślany, szkicowany czy nawet przewidywany. Ulega destrukcji, choć często stanowi wartość sam dla siebie. Staje się rysunkiem. A rysunek tekstem. Współistnieją, są jednością.

Andrzej Tomczak

Andrzej Tomczak – artysta plastyk urodzony się 11 listopada 1941 roku w Żerkowie, ukończył studia w PWSSP w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią, grafiką użytkową. Autor tekstów poetyckich. Zorganizował ponad 30 wystaw indywidualnych, uczestnik licznych wystaw w kraju i zagranicą. Laureat nagród i wyróżnień w dziedzinie plakatu, rysunku i ilustracji. Współtwórca i kurator artystyczny Międzynarodowych Spotkań Artystów w Marianowie. Współzałożyciel, wieloletni dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Grafiki Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Kierował Pracownią Projektowania Znaku i Identyfikacji Wizualnej w WSSU, obecnie w Akademii Sztuki. Profesor, współtwórca Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik katedry grafiki projektowej. Honorowy obywatel Gminy Marianowo oraz Miasta i Gminy Golczewo.
W rodzinnych stronach wystawia swoje prace po raz pierwszy.

Folder Adnrzeja Tomczaka do obejrzenia >> LINK